1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karnesiz öğrenciler
Karnesiz öğrenciler

Karnesiz öğrenciler

Bölgede eğitim-öğretim yılının ilk yarısı olumsuzluklarla tamamlandı. 100 binlerce öğrenci ve öğretmen okulsuz, karnesiz bir dönemi geride bıraktı.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 2,5 milyona yakın öğrenci sayısı ile başlanan 2015-2016 eğitim-öğretim yılı, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle sancılı geçti.

 

6 kentin 17 ilçesinde en az 200 gün süren sokağa çıkma yasağı, buna bağlı çatışmalar ve göçler nedeniyle 500 bine yakın öğrenci, birinci yarıda eğitim hizmetlerine ulaşmakta sıkıntı çekti. 170 bin öğrenci ve 20 bine yakın öğretmen, bu olumsuzluklardan doğrudan etkilenirken, 330 bini aşkın öğrenci ve öğretmen de dolaylı olarak etkilendi. Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki operasyonlar nedeniyle 100 binden fazla öğrenci, birinci dönemin bittiği bugün karne bile alamayacak. Çatışmaların olduğu ilçelerden aileleriyle başka il ve ilçelere göçen yaklaşık 15 bin öğrenci de bulunduğu okullarda ‘misafir öğrenci’ statüsünde karne alacak.
 
 
Bölgede 500 bin öğrenci eğitim hizmeti almakta sıkıntı çekti
 
İlk, orta ve lise eğitim gören 17 milyon öğrenci karne heyecanı yaşarken,  bölgede, sokağa çıkma yasakları ve çatışmalar nedeniyle sancılı geçti. 6 kentin 17 ilçesinde en az 200 gün süren sokağa çıkma yasağı, buna bağlı çatışmalar ve göçler nedeniyle 500 bine yakın öğrenci, birinci yarıda eğitim hizmetlerine ulaşmakta sıkıntı çekti.
 
100 binde fazla öğrenci karne almayacak
 
Çatışmaların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ilçesi ile harabeye dönen yine Şırnak’ın Silopi ilçesi ile Mardin’in Nusaybin, Derik ve Dargeçit ilçelerindeki 100 binden fazla öğrenci birinci dönemin bittiği bugün karne bile alamayacak. Bu İlçelerden göç ederek farklı ilçeleri yerleşen ve buralardaki okullara ‘Misafir öğrenci’ olarak kaydettirilen yaklaşık 15 bin öğrenci de göçtükleri farklı ilçelerdeki okullarda ‘misafir öğrenci’ statüsünde karne alacak.
 
Telafi dönemi başlıyor
 
Yarıyıl tatili, okula gidemeyen 135 bin öğrenci için ‘telafi dönemi’ olarak geçirilecek. Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit, Şırnak'ın Cizre, Silopi ve İdil ilçelerinde okula gidemeyen tüm öğrenciler telafi eğitimine alınacak. İkinci dönem TEOG sınavlarına hazırlanan 8’inci ve 25 Mart'ta yapılacak YGS'ye girecek olan 12'nci sınıflara da yarıyıl tatilinde hazırlık, destekleme ve yetiştirme kursları uygulanacak. Telafi eğitimleri, okulların açık olduğu günlerde, hafta içi veya hafta sonlarında yapılacak. Ders yılının birinci döneminde, okulların kapalı olması ve öğrencilerin okula devam edememesi nedeniyle devamsızlığı bulunan öğrenciler, devamlı öğrenciler gibi ikinci döneme başlayacak. Olayları nedeniyle akrabasının yanına yerleşen öğrenciler için başlatılan misafir öğrenci uygulamasında sayı 15 bini geçti. Bakanlık, başka bir okula gitmek isteyen öğrenciler için geçici olarak “e-Okul Yönetim Bilgi Sisteminde" misafir öğrenci butonu oluşturacak. Bu durumdaki öğrenciler için taban puan ve kontenjan şartı aranmayacak.
 
 
Eğitim hakkı gasp edildi, telafi fayda vermez
 
Hala 100 binlerce öğrenci eğitim hakkına ulaşmakta sıkıtı çekerken, Diyarbakır, Mardin ve Şırnak’ta karne sevincinin yaşanamayacağını belirten eğitimciler, alınacak karnelerin de kâğıttan öteye geçemeyeceği görüşünde. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Eğitim-Sen Diyarbakır ve Mardin Şube Eşbaşkanları, Sur, Cizre ve Silopi ilçeleri başta olmak üzere öğrencilerin eğitim hakkının engellendiğini, gasp edildiğini ileri sürdü.  Eşbaşkanlar, Mili Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı iki haftalık telafi programını da anlamsız buluyor.
 
“Alınacak karneler kâğıttan öteye geçmez”
 
“Sokağa çıkma yasağı süresince özellikle sağlıklı hizmet sunulmadı” diyen Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Eşbaşkanı İkram Atabay, Cizre ve Silopi’de milli eğitimin öğretmenleri bile çektiğini hatırlattı. Sur’da 50 günden fazladır devam eden sokağa çıkma yasağı ve çatışmaların olduğunu, Silopi’de 40’tan fazla günün ardından yasakların kısmen kaldırıldığını anlatan Atabay şöyle dedi:
 
“ Bu ortamda eğitim öğretimden söz etmek mümkün değil. Milli Eğitim’de çok soruna dokunmadan sorunun etrafında dolaşarak bir telafi eğitimine gitmeyi planlıyor. Çocukların yaşadığı travma psikolojik sorunlar bunların hiç biri gözetilmeden sadece sanki tek eksik kitaptaki bilgilerin öğrencilere aktarılmasıymış gibi hareket ederek telafi eğitimi başlatacak bunu da doğru bulmuyoruz. Bağımsız kurumların da içerisinde yer alacağı kapsamlı bir süreç değerlendirilmesi yapılmadan doğru bulmuyoruz. 50 gün süren bir sokağa çıkma yasağı var.

 

Kaldı ki gün üzerinden bile yapsanız bu eksiklerin giderilmesi mümkün değildir. Bunlar nasıl telafi edileceği büyük bir sorun, fakat milli eğitimin yaklaşımıyla olmayacağı kesin.  Sadece Sur’daki bir okul etkilenmedi Diyarbakır’daki bütün okullar bundan etkilendi. Bu süreçte birçok öğrenci okul değiştirdi. 11 sınıfta okuyan öğrenciyi düşün gittiği okulda o okuduğu bölüm yok fakat öğrenci bir şekilde kaydediliyor. Çocuklar eğitim öğretimden kopartılmış dolayısıyla verilecek karnede kağıttan ibaret olacaktır. Bu çocukların gerçek başarısı ve eğitim durumunu gösteren bir karne olmayacak”
 
 
“Barış dolu bir gelecek dileğiyle karneleri vereceğiz”
 
Eğitim-Sen Mardin Şubesi Eşbaşkanı Hamdullah Yıldırım da,  Mardin genelinde, 50 bine yakın öğrencinin sokağa çıkma yasakları ve çatışmalardan doğrudan etkilendiğini anlatıyor.  Mardin’de eğitim-öğretim namına bir şey kalmadığını dile getiren Yıldırım şöyle konuştu:
 
“Sene başından beri eğitim yapılamadı. En son TEOG sınavına girecek 8 bin kişi için sınav ertelendi, sonra bir kez daha ertelendi. Sonra göstermelik bir şekilde Dargeçit’teki öğrenciler Mardin’de sınava girdi. Her okulda bir veya iki öğrenci katılabildi ortalama 100’e yakın öğrenci katıldı veya katılamadı. Eğitim hakkın Mardin’de ihlal edildi, bırakın eğitim hakkını güvenlik ve sağlık hakkı da ihlal edildi. Mardin’de açık ve net olarak söyleyelim tamamıyla iflas etmiştir. Buradaki çocukların eğitim hakkı elinden alınmış, gasp edilmiştir. Alınacak karneler bir anlam ifade etmeyecektir. Nusaybin, Derik veya Dargeçit’te yaşanan olay Mardin merkezde de etki ediyor. Birçok okulda öğretmen, öğrenci ve veli psikolojisi olumsuz etkilendi. Hatta Mardin merkezde kenar mahallelerde çalışan polis, asker eşleri bile ‘güvenliğim yoktur’ diyerek tayinlerini istedi.

 

Yeni yerlere gönderildiler ve onların yerleri ücretli öğretmenlerle dolduruldu. Bu durumun iyileşmesi de siyasi olguyla alakalıdır. Biz defalarca eğitim durumunu anlattık, hatta bazı eylemlerden dolayı idari ve adli soruşturmalarda açıldı ve bu soruşturmalar yoğun bir şekilde devam etmektedir.  Hızlandırılmış bir program adı altında bir şeyler yapılacaktı o olmadı. Aylarca eğitim görmemiş bir öğrenci, batıdaki bir okuldaki öğrenciyle nasıl kıyaslayacağız.

 

Tamamıyla hakkaniyet ölçüleri, adalete de uygun olmayan bir durum. Tatilde telafiden söz ediliyor. Birçok öğretmen çatışmalardan ötürü raporlarla dışarı çıktılar, yerli öğretmenler kaldı onlarda ne kadar sağlıklı olur. Aylarca eğitim vermiyorsunuz iki hafta 10 gün aslında hızlandırılmış bir eğitim programı uygulayacaksınız. Bu günü kurtarma, göstermelik bir hareket. Birçoğu karne bile alamayacak ancak alacakları da daha iyi bir gelecek için umarım barış dolu bir gelecek dileğiyle karneleri vereceğiz”
 
 
 
Diyarbakır, Şırnak ve Mardin’deki eğitim-öğretim rakamları.İşte, sokağa çıkma yasaklarının en çok uygulandığı ve hala yasaklar ile çatışmaların sürdüğü Diyarbakır’ın Sur, Şırnak’ın Cizre ve Silopi, Mardin’in Derik, Nusaybin ve Dargeçit ilçelerindeki eğitim rakamları: 
 
Diyarbakır’da
 
Okul/Kurum: 1.609

Derslik:11.987

Öğrenci: 517.708

Öğretmen: 18.110

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 39

Genel Ortaöğretim: 77

Mesleki ve Teknik: 47
 
Sur

Okul/Kurum: 130

Derslik:847

Öğrenci: 30.251

Öğretmen: 1.381

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 119

Genel Ortaöğretim: 5

Mesleki ve Teknik: 6
 
 
Şırnak

Okul/Kurum: 629

Derslik:4.875

Öğrenci: 156.555

Öğretmen: 7.163

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 32

Genel Ortaöğretim: 28

Mesleki ve Teknik: 40
 
Silopi

Okul/Kurum: 68

Derslik:1.350

Öğrenci: 39.128

Öğretmen: 1.701

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 29

Genel Ortaöğretim: 32

Mesleki ve Teknik: 32
 
Cizre
 
Okul/Kurum: 104

Derslik:902

Öğrenci: 41.127

Öğretmen: 1.298

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 47

Genel Ortaöğretim: 40

Mesleki ve Teknik: 36
 
 
Mardin
 
Okul/Kurum: 1.124

Derslik:6.719

Öğrenci: 221.696

Öğretmen: 9.819

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 36

Genel Ortaöğretim: 31

Mesleki ve Teknik: 31
 
Nusaybin
 
Okul/Kurum: 87

Derslik:1.247

Öğrenci: 31.849

Öğretmen: 1.331

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 39

Genel Ortaöğretim: 35

Mesleki ve Teknik: 32
 
Derik
 
Okul/Kurum: 103

Derslik:366

Öğrenci: 16.848

Öğretmen: 601

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 51

Genel Ortaöğretim: 27

Mesleki ve Teknik: 21
 
 
Dargeçit
 
Okul/Kurum: 46

Derslik:251

Öğrenci: 8.468

Öğretmen: 358

Derslik Başına Düşen Öğrenci

İlkokul + Ortaokul: 36

Genel Ortaöğretim: 31

Mesleki ve Teknik: 24
 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler