1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. ‘Karma eğitim dayatmasından vazgeçilmelidir’
‘Karma eğitim dayatmasından vazgeçilmelidir’

‘Karma eğitim dayatmasından vazgeçilmelidir’

Eğitim-Bir-Sen Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı karma eğitim hakkında değerlendirmelerde bulunarak, verdiği zararlardan dolayı karma eğitim sistemi dayatmasından vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

A+A-

Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Diyarbakır Şube Başkan Yardımcısı Recep Güneş, öğrencilere zorla dayatılan karma eğitim sistemi ve zararları hakkında İlke Haber Ajansı’na (İLKHA) değerlendirmelerde bulundu.
Karma eğitimin öğrencilere başarıdan ziyade başarısızlık getirdiğini dile getiren Güneş, karma eğitim dayatmasından vazgeçilmesi gerektiğini belirtti.


“Öğrencilere dayatılan karma eğitim sisteminden vazgeçilmelidir”


Öğrencilere dayatılan karma eğitim sisteminden vazgeçilmesi gerektiğini ve sadece erkeklerin veya sadece kızların eğitim gördüğü alternatif ortamların da sunulmasını gerektiğini belirten Güneş, “Cumhuriyetten önceki ve sonraki eğitim sistemini farklı bir şekilde değerlendirebilmek lazım. Din ile sorun yaşayan yapıların, İslami çevrelerden intikam alırcasına eğitim sisteminde yaptıkları devrimler, dayattıkları baskılar sonucu sürekli sistemimiz gerilemeye yüz tutmuştur. Eğitimin ideolojik dayatmalara kurban edilmemesi ve asli unsuruna dönüştürülmesi gerekiyor. Bu açıdan öğrencilere dayatılan karma eğitim sisteminden bir an önce vazgeçilmelidir. Ya da en azından sadece erkeklerin veya sadece kızların okuduğu alternatif seçenekler sunulmalıdır.” dedi.


“Avrupa ülkeleri bile karma eğitimin yanlış olduğunu biliyor”


Karma eğitimin kötü sonuçlarının herkes tarafından bilindiğini vurgulayan Güneş, günümüzde bazı Avrupa ülkelerinin karma eğitimin yanlışlığının fark edilerek bu karşı önlemler alındığına işaret ederek şunları söyledi:


“Karma eğitimin topluma, bilime ve dine yansımasını her türlü görmekteyiz. Bize karma eğitimi dayatan Avrupa ülkeleri bile karma eğitiminin yanlış olduğunu ve bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerektiğini biliyor. Elimizdeki verilere göre Amerika’da 253 okul ayrı eğitim veriyor. Avrupa ülkelerinde karma eğitim veren okullar ile ayrı eğitim veren okullar arasında büyük bir farkın olduğu fark edilmiştir. Fakat ülkemizde bununla ilgili bir çalışma yapılmamaktadır. Devlete çağrımız, bir an önce karma eğitimden vazgeçilmesidir. Ya da en azından ayrı eğitim veren okulların oluşturularak ailelerin bu konuda alternatifsiz bırakılmamasıdır.”

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler