1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kardeş olduğumuzu bir kez daha gördük'
'Kardeş olduğumuzu bir kez daha gördük'

'Kardeş olduğumuzu bir kez daha gördük'

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, 'Diyarbakır'da dün kardeş olduğumuzu gördük' dedi.

A+A-

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Diyarbakır'da dün kardeş olduğumuzu gördük, birlik ve beraberlik içerisinde olursak hiç kimse 21'inci yüzyılda ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşmamızı engelleyemeyecektir” dedi.Bitlis'te bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere uçakla Muş'a gelen Bakan Yılmaz, Muş Havalimanı'nda Vali Vedat Büyükersoy, Belediye Başkanı Necmettin Dede, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Erhan Arıkan, İl Emniyet Müdürü Muharrem Durmaz, kurum müdürleri ve partililer tarafından karşılandı. Burada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır ziyaretini değerlendiren Yılmaz, “Başbakanımızın Diyarbakır ziyareti, bin yıldır hısım ve kardeş olanların hasım olmayacağını gösterdi” diye konuştu.Milletin çözüm sürecini bizzat takip ettiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Çözüm sürecini en çok isteyen milletin ta kendisidir. Çözüm sürecinin dışında kalanları bu millet affetmez ve kendi yolunun dışına atar. Dolayısıyla çözüm sürecine herkesin katkıda bulunmasını istiyorum. Çünkü çözüm süreci milletin 21'inci yüzyılda çağdaş uygarlık medeniyetini yakalaması için olmasa olmazdır. Eğer bir evde kavga varsa orada huzur olmaz, gelişme ve ilerleme olmaz. Dolayısıyla bizim gelişmemiz ve evlatlarımız ile torunlarımıza daha iyi bir Türkiye bırakmamız için çözüm sürecini başarıya ulaştırmamız lazım. Dün Diyarbakır'da kardeş olduğumuzu gördük, birlik ve beraberlik içerisinde olursak hiç kimse 21'inci yüzyılda ulaşmak istediğimiz hedeflere ulaşmamızı engelleyemeyecektir”

Vehimlerle hareket edildiğinde Türkiye'nin ne kadar geri kaldığının görüldüğünü vurgulayan Milli Savunma Bakanı Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuzey Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani Türkiye'ye geldiğinde kıyamet kopmadı. Şivan Perwer bir türkü söylediğinde Türkiye yıkılmadı. Ama geçmişteki tek tipleştirici yönetimler bize kendi değerlerimizi, zenginliklerimizi unutturdu. Bugün gelinen noktada Türkiye'nin vehimlerle yönetilecek bir ülke olmadığını herkes görmüş oldu”

Bakan Yılmaz, bir gazetecinin 'bedelli askerlikle ilgili herhangi bir çalışmanız var mı?' sorusuna, şöyle karşılık verdi: “1 Ocak 2014'ten itibaren 15 aylık askerlik 12 aya inmiş olacak. Bunun dışında ne kısa dönemler için ne de yedek subaylar için herhangi bir çalışmamız yok. CHP'de başka bir parti de çalışma yapılmasını isteyebilir. Onların ki sadece niyet, temenni ve kendi düşünceleridir. Nihai söz siyasilerde ama Genelkurmay Başkanlığımızın ihtiyaçları dikkate alınarak askerliğin sayısı ve süresi belirleniyor. Şu anda yapılan silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçları ile uyum ve paralellik göstermektedir. Bunun dışındaki talepler sadece bir temenni niyetindedir. Silahlı kuvvetlerimizin ihtiyacı ile bağdaşmamaktadır.”

Bakan Yılmaz, daha sonra beraberindekilerle birlikte karayolu ile Bitlis'e gitti.

RECAİ DENİZ

HABERE YORUM KAT