1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Kardeş öğrenciler buluştu
Kardeş öğrenciler buluştu

Kardeş öğrenciler buluştu

“Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor” projesi kapsamında öğrenciler bir araya geldi.

A+A-
Eskişehir Valiliğinin 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen “Eskişehir Kardeşleriyle Buluşuyor” projesiyle Eskişehir'deki öğrenciler, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin kentlerindeki öğrencilerle buluşturuluyor.
 
Eskişehir'deki çeşitli okullardan seçilen 89 öğrenci 5 personelle toplam 94 kişi, 2 otobüsle Midyat'ta geldi. Matiat otelinde konaklayan öğrenciler Midyatan çeşitli okullarından seçilen öğrencilerle birlikte kahvaltı yaptı. Yapılan kahvaltının ardından Midyat'ın tarihi ve turistik mekanları gezildi. Ekip sorunlusu emekli eğitimci Gürsel Gedik yaptığı açıklamada, Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak çok yoğun bir çalışma dönemi geçirdiğini ve bazı çalışmaların devam ettiğini kaydetti.
 
KARDEŞ ÖĞRENCİLER
 
Eskişehir Valiliğinin,“Eskişehirli Kardeşleriyle Buluşuyor” projesi kapsamında, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat'ta, kültür gezileri düzenlediklerini ve bu projesine çok önem verdiklerini söyleyenl Gedik, şöyle konuştu:
 
“Yaklaşık 6-7 bin öğrenciyi Türk dünyası ülkelerine, Balkanlar'a, Avrupa'nın çeşitli ülkelerine göndermiştik. Şimdi'de Anadolu'ya da bu gezileri yapmaya başladık. Hedefimiz şu, gezdiğimiz illerdeki öğrencileri kardeşleri ile buluşturmaktır. Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin ve Midyat bizim için bir bütündür. Yunus'un sevgisiyle geldik buraya. Ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti ve bayrağımız tek… Kardeşçe bu vatan toprağında yaşıyoruz. Ülkemizi artık bu gençlere emanet edeceğiz. Bu gençleri ülkemizi en üst seviyeye yükseltecekler. Bun işi dev gençler yapacaklar.”
 
BÖLGESEL KAYNAŞMA
 
Bir sonraki tur'da 135 öğrenci ile geleceklerini belirtenl Gedik, “Bu sayı giderek artacaktır. 7-8 gibi bir öğrenci buralara gelecektir. Buralardan da öğrencileri alıp Eskişehir'de getirilmesi planlanıyor. Bu böyle devam edecek gibi görünüyor. Çünkü bunu biz istiyoruz, özlüyoruz, gençler de istiyor. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı etkinliklerine ve bu projeye çok önem veriyor” şeklinde konuştu.
 
Çok güzle bir proje olduğunu yeni insanlarla tanışmaktan ve Midyat'ta gelmekten son derece mutlu olduğunu belirten, Büşra Aydemir isimli öğrenci de, “Herkes açısından çok önemli buluyorum. Yeni kişilerle tanıştık, yeni yeni yerler gördük. Tarihi mekanları gördük. Midyat'tı dizilerden tanıyorum, buraya gelmekten dolayı çok mutlu oldum” dedi.
 
Midyatlı ve Eskişehirli öğrenciler daha sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çekti. Duygusal anların yaşandığı buluşmada, öğrenciler ayrılırken hüzünlendi.

HABERE YORUM KAT