1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kardeş Belediye Büyükşehirde
Kardeş Belediye Büyükşehirde

Kardeş Belediye Büyükşehirde

Sur Belediyesi ile kardeş belediye olan İzmir Seferihisar Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne gelerek, Eş Başkan Fırat Anlı'yla görüştü.

A+A-
Sur Belediyesi Eş Başkanları Seyit Narin ile Fatma Şık Barut'un da hazır bulunduğu ziyarette, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) Dış İlişkiler Koordinatörü Bülent Kösem, Seferihisar Belediye Meclis Üyeleri, HDP Seferihisar İlçe Başkanı Kıyas Kalın ve sendika temsilcileri de yer aldı.
 
Newroz döneminde Seferihisar'dan gelen konukları ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Anlı, Newroz'un bu topraklarda yaşayan halklar açısından kutsal olduğunu vurguladı. Tarihin ilk barış antlaşması olan Kadeş Antlaşması'nın bu topraklarda yapıldığını hatırlatan Anlı, “Bu yüzden umarım Newroz barışa ve kardeşliğe vesile olur. Herkesin kendi dili, kültürü ve rengiyle yaşanacak bir coğrafyaya dönüşür. Onun için sizin Seferihisar'ın o güzel rüzgarını buraya getirmiş olmanız, Ege'nin binlerce yıllık birikiminin mirasçıları olan sizlerin Mezoptamya'nın mirasçıları olan bizlerle buluşması oldukça anlamlıdır” dedi.
 
Kardeş belediyeler hakkında kısaca bilgi veren Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ise kendilerine gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. İlk olarak Sur Belediyesi'nin kendilerini ziyaret ettiğini söyleyen Soyer, Newroz dolayısıyla kendilerinin de iadeyi ziyarette bulunduklarını belirtti. İki hafta önce Kırgızistan'da olduğuna dikkat çeken Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Newroz coşkusunu orada yaşadım. Evet, gerçekten Newroz halklar açısından oldukça önemli bir bayramdır.” Karşılıklı barış dileklerinin vurgulandığı görüşmede, Sur Belediye Eş Başkanı Seyit Narin de Suriçi bölgesinin tarihi konusunda konuklara bilgi verdi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT