1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kardeş Aileler, Diyarbakırlı Yetimleri Sevindirdi
Kardeş Aileler, Diyarbakırlı Yetimleri Sevindirdi

Kardeş Aileler, Diyarbakırlı Yetimleri Sevindirdi

Diyarbakır'da maddi durumu zayıf 186 öğrenci, Malatyalı kardeş aileleri tarafından oyuncak ve çeşitli hediyelerle sevindirildi.

A+A-

Diyarbakır'da birçok çocuk, maddi imkansızlıklardan ya da anne babasının ayrı olmasından dolayı sokaklara düşüyor. Ebeveyn ilgisinden mahrum çocukların çoğu kötü alışkanlıkların ya da terör örgütünün pençesine düşüyor. Masum çocuklara kötü alışkanlıklara düşmeden önce el uzatılması gerektiğinin farkına varan Malatya Özel Turgut Özal Koleji velileri, komşu şehir Diyarbakır'daki 75. Yıl Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)'ndaki 185 öğrenciyi çeşitli hediyeler verdi.

Öksüz, yetim ve maddi durumu zayıf olan çocukların kardeş anneleri olan kadınlar, Diyarbakırlı çocukları sevindirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Beşer Eğitim Kurumları Turgut Özal Koleji Müdürü Mehmet Eser, 186 öğrenciye oyuncaklar, kırtasiye, ayakkabı, kıyafet gibi çeşitli ürünler verildiğini ifade etti. Hediyelerin çok kıymetli olmadığını; ancak amacın çocukları sevindirmek olduğunu dile getiren Eser, "Buraya geliş amacımız; buradaki öğrencileri mutlu etmek. Bu hediyelerin böyle çok maddi kıymeti olmayabilir ama ayrı bir gönül köprüsü olsun, kardeşliğimiz olsun. Bunu hatırlayalım bunu beraber harekete geçirelim. Aramızda bir sevgi oluşsun, gönül muhabbeti oluşsun diye buraya geldik." şeklinde konuştu.

75. Yıl YİBO'yu kardeş okul, buradaki öğrencileri de kardeş öğrenciler olarak düşündüklerini ifade eden Eser, yetim, öksüz ve maddi durumu zayıf öğrencilerin kardeş anneleri ve aileleri olacaklarını kaydetti. Müdür Mehmet Eser, şöyle devam etti: "Sınıf anneleri, kardeş aileler olmayı, buradaki öğrencilerimizin dertleriyle dertlenmek sevinçleriyle sevinmek istiyoruz. Onların dertlerini kederlerini paylaşalım. Sevinçlerini paylaşalım. Sevinçler paylaşıldıkça büyür, onların sevinçleri daha da büyüsün. Üzüntüler ve kederlerde paylaşıldıkça azalır. Biz de istiyoruz ki kardeşlerimizin kederleri paylaştıkça azalsın."

Malatyalı Gülay Avcı, ilk defa Diyarbakır'a geldiğini söyledi. YİBO'daki öğrencilerle buluştuğu için mutlu olduğunu kaydeden Avcı, "Mutluyum böyle bir okulu tandığım için. Çocuklara yardımcı olacağız." diye konuştu. Malatyalı öğretmen Selma Türköz, "Buraya çocuklarla kaynaşma onları sevindirmeye geldik. Biz onları mutlu ettiğimiz için ayrı bir mutluluk yaşıyoruz." dedi.