1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kardak, Derinya, Diyarbakır ve Musul
Kardak, Derinya, Diyarbakır ve Musul

Kardak, Derinya, Diyarbakır ve Musul

İçeride ''Bayrak'', dışarıda ''Toprak'' krizi var. ''Çözüm süreci'' derken Habur'un ardından Diyarbakır'daki bayrak skandalı, ''Komşularımız ile sıfır sorun'' derken, Suriye krizi ve şimdi de Musul baskını ile karşılaştık. Musul da aynı Kardak ve Derinya

A+A-

Yunanistan, 31 Ocak 1996 günü, kendi toprağı ilan ettiği Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarına bayrağını dikince, SAT komandolarına çıkarma emri verilmişti. İki ayrı Zodiac botta 12 komando vardı. Bot komutanları Üsteğmen Ercan Kireçtepe ve Ali Türkşen'di.

SAT komandoları Kardak'a gidip Yunan bayrağını indirecek ve Türk bayrağını dikecekti. Ama kayalıklarına gitmek için kullanacakları Zodiac botların yakıtı yoktu. O günün parasıyla 16 milyon 730 bin lira tutan yakıt parası, Üsteğmen Kireçtepe'nin kredi kartıyla ödendi.

12 SAT komandosu Kardak'a çıktı, Yunan bayrağını indirdi, yerine o bayrağın dört misli büyüklüğünde Türk bayrağını asıp geri döndü. Gümüşlük'te toplanan halk, kahramanları bağrına bastı.

Aynı yılın 14 Ağustos günü bu kez KKTC'de bir olay patlak verdi. Rumlar, sınır delme eylemleri yapıyordu. Derinya bölgesinde olaylar çıktı. Bir Rum genci, sınırda dalgalanan Türk bayrağını indirmek için, bayrak direğine tırmanınca açılan ateş sonucu öldü.

Rumlar vurulan gencin ölümünden, KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı'yı sorumlu tuttu. Onun emri ile ateş açıldığını öne sürüp mahkemeden karar alındı ve İnterpol'e başvurarak hakkında kırmızı bülten çıkarıldı.Ve bu iki olaydan 18 yıl sonra 8 Haziran günü yüzlerce askerin koruduğu Diyarbakır 2. Hava Komutanlığına giren bir terörist, bayrak direğine tırmandı, Türk bayrağını gönderden indirdi. Ne müdahale edildi, ne de bayrakla birlikte kaçarken engellendi.

Kardak'a Türk bayrağı diken Albay Türkşen, Balyoz davasından 16 yıla mahkum ve Hasdal cezaevinde yatıyor. Zodiac botların yakıt parasını cebinden ödeyen Yarbay Kireçtepe, Poyrazköy davasından tutuklandı, Hasdal'da yattı ve tahliye edildi.

KKTC'de Rum fanatiklerin gönderdeki Türk bayrağını indirme girişimini engelleyen ''Tanburalı Paşa'' emekli Korgeneral Hasan Kundakçı ise yıllarca kırmızı bültenle arandı. Yurt dışına çıkamadı.

Personeli, Diyarbakır'da Türk bayrağının indirilmesine seyirci kalan komutan ise, Ağustos ayındaki YAŞ toplantısında, Orgeneral rütbesi bekliyor. Terfi edemezse yorum belli: ''Bayrak faturası'' denilecek.

''Bayrak faturasını'' askerin kışladan çıkmasını Valinin emrine bağlayan, ''Çözüm süreci aman sabır'' diyen, İstanbul'daki gösterilere 50 TOMA 25 bin polis yığıp, Diyarbakır'daki komutanlık önüne tek bir TOMA göndermeyenler kesecek.

Musul faturasının ise ''Gönderilmeyecek adresi'' aslında belli. ''Geliyorum'' diyen baskını duymayan ve Başkonsolosluğu boşaltmak yerine ''Gerekli önlemler alındı'' diye tweet atan Çukurambar...

 

Emin Özgönül

HABERE YORUM KAT