1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karayoluna tuzaklı patlayıcı imha edildi
Karayoluna tuzaklı patlayıcı imha edildi

Karayoluna tuzaklı patlayıcı imha edildi

DİYARBAKIR - Diyarbakır-Muş karayoluna teröristler tarafından tuzaklanan el yapımı patlayıcı, olası bir faciaya neden olmadan bulunarak, imha edildi.

A+A-

Konuya ilişkin Diyarbakır Valiliği’nden yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Diyarbakır ili sınırları içinde faaliyet gösteren bölücü terör örgütünün son zamanlarda yapmış oldukları terör eylemleri neticesinde vatandaşlarımızın, ekonomik, sosyal faaliyetlerini yürütme ve seyahat etme haklarını kullanmalarını olumsuz olarak etkilenmektedir.

20160603aw766786_01.jpg

İl Jandarma Komutanlığı tarafından; öncelikle vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, vatandaşlarımızın her türlü terör eylemlerinden korunması, seyahat etme haklarını rahatlıkla kullanması, güvenlik güçlerine yapılacak olası eylem ve saldırıları önlemek maksadıyla her türlü tedbir alınmaktadır” denildi.

20160603aw766786_01.jpg

Bu tedbirler kapsamında mayın ve el yapımı patlayıcı arama faaliyeti yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Diyarbakır-Muş karayolunun Kurudere köyü mevkiinde yapılan kontrolde, yol kenarında büyük tüpler ile desteklenmiş yaklaşık 150-200 kilogram amonyum nitrat ile güçlendirilmiş el yapımı patlayıcı tespit edilmiştir. Patlayıcının bulunduğu bölgeden, araziye ağaçlık alana doğru giden 150 metre kablo bulunmuştur. Tespit edilen el yapımı patlayıcı, Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde patlatılarak imha edilmiştir.

Patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamış, karayolu geçici olarak ulaşıma kapatılmış ve akabinde karayolları ekipleri tarafından onarılarak ulaşıma tekrar açılmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat özgürlüğünü rahatlıkla kullanabilmesini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen faaliyetlere artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir” ifadelerine yer verildi.
20160603aw766786_02.jpg

(MP-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT