1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Karayılan: Eylemsizlik sürecini bozmayacağız
Karayılan: Eylemsizlik sürecini bozmayacağız

Karayılan: Eylemsizlik sürecini bozmayacağız

10 Ekim’de Ankara'da gerçekleşen katliamın amacının eylemsizlik sürecini bozmak olduğuna dikkat çeken KCK yöneticisi Murat Karayılan, eylemsizlik sürecini bozmayacaklarını belirterek “Bu değerli ve güzel insanların kanlarını dökerek bizlere ulaştırdığı va

A+A-

KCK yönetiminin 10 Ekim’de ilan ettiği eylemsizlik kararına ilişkin HPG gerillalarına konuşan Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanı Murat Karayılan, Ankara'da gerçekleşen katliam, eylemsizlik kararı ve 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmeler yaptı.

ANF'de yayınlanan habere göre Karayılan, Ankara'da gerçekleşen katliamın eylemsizlik sürecini bozmaya yönelik olduğunu belirterek, yaşamını yitiren insanların vasiyeti gereği eylemsizlik kararını uygulayacaklarını belirtti.


Ankara katliamının amaçlarına ve saldırıyı gerçekleştiren güçlere ilişkin değerlendirmeler yapan Karayılan, AKP ile devlet içindeki bir kesimin savaş konusunda uzlaştığını ve DAİŞ'le birlikte hareket ettiklerini ileri sürerek, “Şöyle veya böyle; AKP bu işin içinde” iddiasında bulundu. 1 Kasım seçimlerinin normal bir ortamda gerçekleşmesini sağlamak için, siyasi güçlerin, demokratik çevrelerin ve uluslararası güçlerin çağrılarına cevap vererek eylemsizlik kararının alındığını kaydeden Karayılan, “Özellikle çok değerli bir takım sendika ve STK'nin Ankara'da yapılmasını planladıkları Barış Mitingi'nin gerçekleştirileceği gün olan 10 Ekim'de böylesi tarihi bir adımın atılması, yani eylemsizlik sürecinin ilan edilmesi uygun görülmüştür” dedi. Ankara'daki katliamı topyekün savaş konsepti kapsamında barış ve kardeşliğe karşı yapılmış bir saldırı olarak niteleyen Karayılan, "Ankara'da gerçekleştirilen bu katliam, seçimlerden önce Adana ve Mersin'de, 5 Haziran günü Amed'de, 20 Temmuz günü Suruç'ta gerçekleşen bombalı saldırıların bir devamıdır" dedi.
 
'Ankara'daki katliamın amacı eylemsizlik sürecini bozmak'

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın eylemsizlik tartışmalarıyla ilgili olarak sarf ettiği "Bizim karnımız bu şeylere tok" açıklamasına dikkat çeken Karayılan, Ankara'daki katliamın amacının da eylemsizlik sürecini bozmak olduğunu vurguladı. Eylemsizlik tutumunda ısrar edeceklerini ve bu süreci bozmayacaklarının altını çizen Karayılan, şunları söyledi:
 
“Bu değerli ve güzel insanların kanlarını dökerek bizlere ulaştırdığı vasiyeti doğru okumak durumundayız. Biz onların vasiyetinin gereği olan eylemsizlik sürecini tereddüde düşmeden yürüterek onlara cevap olmak zorundayız. Bu anlamda eylemsizlik sürecini bozmayacağız. Bu tutum, onların anısını yaşatmak ve bu katliamın hesabını daha kapsamlı bir biçimde sorabilmek için gerekli olan bir tutumdur. Biz bu tutumda ısrar ederek, özgürlük, demokrasi ve halkların kardeşlik yürüyüşündeki kararlılığımızı güçlendirme temelinde bu katliamın hesabını sormayı esas alacağız”
 
Karayılan, eylemsizlik süreci boyunca gerillaya dönük operasyonlar ve halka dönük saldırılar olmadığı müddetçe herhangi bir eylem yapılmayacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler