1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karavil ‘Üretmeden tüketen toplumlar var olamazlar…’
Karavil ‘Üretmeden tüketen toplumlar var olamazlar…’

Karavil ‘Üretmeden tüketen toplumlar var olamazlar…’

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu ve Müteşebbis Heyet toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Karavil, “Üretmeden tüketen toplumlar var olamazlar” dedi.

A+A-

Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi’nin sorunlarının konuşulduğu toplantıda ciddi kararlar aldıklarını belirten Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdulkadir Karavil, “Nisan 2014 yılında yapılan seçim kapsamında belirlenen Müteşebbis Heyetine dahil olan katılımcılarımız ile yapılan yönetim kurulu ve müteşebbis heyet toplantılarında öncelikle eksikliklerin tespit ederek sanayicimizin kalkınmasına katkı sağlamak adına ciddi kararlar alarak belirlenen program dahilinde çalışmalarımızı, heyecanla yürüttük” dedi.


Kanalizasyon, yağmur suyu, yollar, kullanılan elektrik kök binalarının tamamen elden geçirildiğini de anlatan Karavil, “Yapılan çalışmalar kapsamında kangren hale gelmiş, kanalizasyon, yağmur suyu, yollar, kullanılan elektrik kök binaları ve dağıtım merkezi tamamen elden geçirilmiş, hizmetlerin hızlı şekilde takip edilmesi için ihtiyaç duyulan 2 adet binek araç satın alınmış, çevre temizliğinin sağlanması yönünde bir adet yol süpürme aracının siparişi yapılmış ve ilerde uygulanmak üzere bu önsöze sığmayacak kadar, sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu birçok konuda projeler hazırlanmıştır. Bizlere düşen yatırımlarımızın yolunu açmak, onlara hak ettikleri üretim ortamını sunmaktır. Aynı zaman da çevreye olan duyarlılığımız, eğitime verdiğimiz önem  ve  kalite standartlarındaki farklılığı ile de daima hizmet kalitesini üst seviyelere çıkarma gayreti içinde olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Sanayileşmenin toplumların gelişmesinde büyük rol oynadığını da dile getiren Karavil, “Günümüz dünyasında sanayileşmenin toplumların gelişmesinde büyük ölçüde rol oynadığı görülmektedir. Çok değil, yarım yüzyıl geriye gittiğimizde Almanya'da yaşanmış olan hadiseler bir toplum için sanayileşmenin gelişme üzerindeki rolünü net olarak ortaya koymaktadır.  Mevcut istihdam sorunları, ekonomik olarak kalkınamamak  ve işsizlik gibi sebeplerin başında şüphesiz sanayileşememek gelmektedir. Bu bilinçle Marka bir osb yaratmak entemel görevlerimizdendir.

Sanayileşme, üretmeden tüketmenin önüne geçmektir, ülkenin iktisadi hayatında yaşayabileceği buhranların önünü almaktadır, ülkelerin kalkınmasındaki ciddi hamlelerdendir.  Bu gün dünyanın hangi gelişmiş ülkesine bakarsak bakalım, hepsinin sanayileşmesini tamamlamış ve üreten ülkeler olduğunu göreceğiz. Sanayileşme ile birlikte gelen istihdam, halkın refah seviyesini yükseltmektedir.Bu nedenle hep birlikte çalışmaya ve üretmeye devam etmeliyiz” dedi.

‘İşsizlik sorunu günümüz ekonomilerinde önemli bir sorundur’ diyen Karavil, “ Teknolojinin değişmesi, insan emeğiyle yapılan işlerin artık makinalar yardımıyla yapılması, bir kısım işgücü piyasasının buna ayak uyduramaması, hızla artan nüfus artışına bağlı olarak istihdam alanlarının yeterince oluşturulamaması işsizliğin nedenleri arasında sayılmaktadır” dedi.

‘Toplumsal Gelişme, Ekonomik Kalkınma ile olur’

Mesleki eğitimin önemine de değinen Karavil, “Dünyada mesleki eğitimin önemi tartışılmaz bir noktadır. Gençlere sanayileşmenin, mesleki  sanat dallarının ne kadar önemli olduğunu anlatmalı ve teşvik etmeliyiz. Sanayileşmemizi, üretim noktasında artırmak zarureti artık kaçınılmazdır. Üretmeyen toplumlar kalkınamazlar. Ülke olarak üretmemiz gerekir. Üretmeden gelen tüketim, yani üretilenden fazlasını tüketmek toplum ve devletleri yıkıma götürür. Refah içinde yaşayan bir toplum inşa etmek  daha iyi bir sanayi bölgesi oluşturmaktan geçmektedir. Bu kapsam da var gücümüz ile hep beraber çalışmalıyız. Yeter ki inancımızı ve azmimizi hiçbir zaman yitirmeyelim. Lütuf ve hikmetiyle istediğinin rızkını açıp genişleten, darlık ve sıkıntıdan kurtaran, yüce ALLAH’ın harcadığımız emeklerimizi bol kazanç ile ödüllendirmesini, bizlere yardım ve kuvvet vermesini dilerim” dedi.

HABERE YORUM KAT