1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karatay gözaltında
Karatay gözaltında

Karatay gözaltında

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü merkez Sur ilçesinden önceki akşam saatlerinde çıkan Ekrem Karatay gözaltına alınarak Diyarbakır TEM Şube'ye götürüldü.

A+A-

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde akşam saatlerinde kuşatma altındaki ilçeden çıkan Ekrem Karatay adlı yurttaş, asker ve özel harekat polisleri tarafından gözaltına alınarak Diyarbakır TEM Şube'ye götürüldüğü öğrenildi.

Gözaltına alınanların avukatlarıyla görüştürülmesine izin verilmiyor

İlçenin yoğun bombardımana tabi tutulması sonucu akşam saatlerinde Fatma Ateş yaşamını yitirmiş, gazeteci Mazlum Dolan ve Ateş ailesine mensup 4 kişi gözaltına alınmıştı. Karatay ile birlikte gözaltına alınan muhabirimiz Dolan ve Ateş ailesi Diyarbakır TEM Şube'de tutulurken, gözaltına alınanların avukatlarıyla ve aileleriyle görüştürülmesine izin verilmediği öğrenildi.

Karatay için AİHM'e başvuru yapılmıştı

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Diyarbakır Şubesi, Ekrem Karatay ve kardeşleri İhsan ve Ahmet için, "sokağa çıkma yasağı"na dair "geçici tedbir" kararı alınması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuru yapmıştı. MHD Diyarbakır Şubesi girişimiyle mahsur kalan Karatay kardeşlerinin adına abisi Mehmet Karatay başvuru yaparak, kardeşlerinden en son dün mesaj aldığını ve kendisine yoğun bombardıman altında olduklarından dolayı hayati tehlikelerinin olduğunu söylediğini aktardı. AİHM'in başvuruyu incelemeye aldığı ve Türkiye Cumhuriyet devletinden savunma istediği öğrenildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler