1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karakolda işkencesi iddiası
Karakolda işkencesi iddiası

Karakolda işkencesi iddiası

Diyarbakır'da akrabaları arasında çıkan kavgayı önlemek isterken polisin gazlı müdahalesiyle gözaltına alınan Ömer Şenyit ve Ömer Tekin isimli yurttaşlar, götürüldükleri karakolda saatler süren polis şiddetine maruz kaldıkları iddiasında bulundu.

A+A-

İHD Diyarbakır Şubesi'ne hukuki yardım talebiyle başvuruda bulunan şiddet ve işkence mağdurları, polisler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti

Diyarbakır'da son 10 gün içerisinde Abdullah Tarhan, Canser Elgörmüş ve üniversite öğrencisi Recep Demir isimli yurttaşların yargıya taşıdıkları ve mağduru oldukları 3 ayrı polis şiddeti vakalarına, bir yenisi daha eklendi. 14 Temmuz'da gece saat 21.30 sularında Bağlar ilçesi İskanevleri semtinde ikamet eden akrabaları arasında çıkan kavgayı önlemek amacıyla olay yerine giden Ömer Şenyit ve Ömer Tekin isimli yurttaşlar, kendilerini darp ederek gözaltına alan polislerin, polis otosunda ve götürüldükleri karakolda saatler süren şiddeti ve işkencesine maruz kaldıkları iddia etti.

'Gereğinden sert müdahale'

Akrabalarının kavga ettikleri duyumu üzerine olay yerine gittiklerini belirten Ömer Şenyit, akrabalarını sakinleştirmeye çalıştığı sırada gelen polislerin biber gazı ile müdahalesine maruz kaldıklarını söyledi. Gereğinden sert bir müdahalede bulunulması nedeniyle olay yerinden koşarak uzaklaşmak zorunda kaldığını ifade eden Şenyit, şunları anlattı:

“Olay yerine polisler geldi ve yüzümüze gözümüze biber gazı ile müdahale ettiler. Biz de olay yerinden koşarak uzaklaşmaya çalıştık. Akrabalarımızla kavga edenlerin biz olduklarını zannediyorlardı. Yanık Köşk civarına kadar bizi kovaladılar. Orada bizi durdurduktan sonra, yere yatırıp ters kelepçelediler.Kabzalarla, tekmelerle bize vuruyorlardı. Çok dövdüler. Üzerime oturup gırtlağımı sıkmışlardı. Konuşamıyor, nefes alamıyordum.” Ardından polis arabasına bindirildiklerini ve 10 Nisan Polis Karakolu'na götürüldükleri süre boyunca arabada darp edildiklerini sözlerine ekleyen Şenyit, “Karakola götürülene dek arabanın içersinde dövdüler. Karakola getirdiklerinde ise, küfür ve hakaretlerde bulunmaya başladılar. Bize söylenmedik şey bırakmadılar. Öyle olunca dayanamadım artık, ben de onlara küfür ettim” diye konuştu.

“Sen akıllı olmayacaksın”

Karşılıklı yaşanan küfürleşmenin ardından “sen akıllı olmayacaksın” sözleri ile tehdit edildiğini aktaran Şenyit, “Beni karanlık bir odaya koydular. Kollarımı arkadan bir şeyle bağladıktan sonra tavana doğru havalanmaya başladım. Ben havada asılı olduğum sırada, yumruk ve tekmelerle vurmaya başladılar” dedi. Yüzüne su çarptıkları sırada, gördüğü şiddetin etkisi ile bayıldığını ve yere indirildiğini fark ettiğini belirterek konuşmasını sürdüren Şenyit, daha sonrasında da arkadaşını karşısında aynı şiddete maruz kalırken gördüğünü söyledi. Şenyit, “Ayılınca Ömer'i karşımda gördüm. Ayak topukları ile vuruyorlardı. Boğazını sıkmışlardı. Ben de tepki verince yeniden dövmeye başladılar” diye konuştu.

'6 saat işkence gördük'

6 saat boyunca işkence gördüklerini, ardından yasal prosedür gereği sağlık kontrolü için hastaneye götürüldüklerini belirten Şenyit, hastane dönüşünde tekrar dövüldüklerini ve 2 saat sonrada serbest bırakıldıklarını aktardı. “Bizi bırakana kadar, anamızdan emdiğimiz sütü burnumuzdan getirdiler” sözleri ile yaşadığı polis şiddetini tarif etmeye çalışan Şenyit, yaşadıklarını “Bu yaşadıklarımızın Türkiye'de, Kürdistan'da olmaması gerekiyor. Bize çok zulmettiler. Bize köpek muamelesi ettiler. İnsanlık dışı bir şeydi” sözleriyle tarif etti.

Polisler hakkında suç duyurusu

Polis şiddetine maruz kaldığını belirten Ömer Tekin isimli yurttaş ise, Şenyit'in anlatımlarını doğrulayarak, şunları dile getirdi:

“Arabanın içersinde çok dövdüler. Ağzımızı burnumuzu kırdılar. Bizi karakola götürüp orda da darp etmeye devam ettiler. Bir odanın içinde bizi hortumla ıslatıp, elleri kelepçeli bir şekilde astılar. Kolum, yüzüm, bacağım her tarafımı darp ettiler. Kaşımı, dudağımı patlattılar. Çok küfür ediyorlardı. Gelen giden vuruyordu.”

Dile getirdikleri işkence olayının sorumlularından hesap sorulması için ne gerekiyorsa yapacaklarını kaydeden Şenyit ve Tekin, İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu. Mağdurlar verilecek hukuki yardım ile söz konusu “işkenceci” polisler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

HABERE YORUM KAT