1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karakol protestosunda ölçüsüz şiddet uyguladı
Karakol protestosunda ölçüsüz şiddet uyguladı

Karakol protestosunda ölçüsüz şiddet uyguladı

Diyarbakır Barosu Başkanı Elçi, Lice'de polisin yürüyüş hakkını kullananlara karşı 'gereksiz, ölçüsüz ve keyfi bir şiddet uyguladığını' iddia etti.

A+A-

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, Lice'nin Kayacık Köyü Jandarma Karakolu inşaatını protesto sırasında güvenlik güçlerinin gösteri ve yürüyüş hakkını kullananlara karşı 'gereksiz, ölçüsüz ve keyfi bir şiddet uyguladığını' iddia etti. Tahir Elçi, ne olursa olsun barış ve çözüm sürecinin başarısızlığa uğramaması gerektiğini kaydetti.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi dün Lice'nin Kayacık Köyü'nde dün 1 kişinin ölümü 9 kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan olayların ardından bugün basın toplantısı düzenledi. Elçi, Lice'de bir kez daha yaşam hakkının ağır bir biçimde ihlal edildiğini, güvenlik görevlilerinin bir kez daha gösteri ve yürüyüş hakkını kullanan yurttaşlara karşı gereksiz, ölçüsüz ve keyfi bir şiddet uyguladığını ileri sürdü.

SİLAHLA VURULMUŞLAR

Göstericilerin, daha fazla karakol yapımına karşı tepkilerini ifade etmeye çalışırken, güvenlik görevlilerinin doğrudan ve hedef gözeterek ateşli silahlarla ateş açtığını, 1 göstericinin yaşamını yitirdiğini, yaralanan 9 göstericiden çoğunun ateşli silahla vurulduğunu söyleyen Tahir Elçi, şöyle dedi:

"Olayda silah kullanmanın esaslarına ve yasal usullere uyulmamış, güvenlik görevlilerinin öteden beri tanık olunan, gösterici sivil topluluklara öldürücü şiddet uygulama, silahla ateş ederek öldürme refleksi bir kez daha fütursuzca sergilenmiştir. Dün gece öldürülen Medeni Yıldırım'ın otopsi işleminde, merminin vücudunun yaşamsal bölgesine isabet ederek, kalp ve akciğer iç organlarını parçaladığı, yine yaralıların çoğuna arkadan ateş edildiği tespit edilmiştir. Bu tıbbi tespitler, güvenlik görevlilerinin, topluluğu dağıtma yerine doğrudan öldürme amacıyla ateş ettiklerini ortaya koymaktadır. Diyarbakır Barosu olarak, yaşam hakkının ağır bir ihlalini oluşturan bu katliamı kınıyoruz. Adli ve idari makamlar duraksamadan, tarafsız, etkili ve hızlı bir soruşturma yürütmeli, bu suçun sorumluları derhal yargı önüne çıkarılmalıdır. Bu kez, adli ve idari makamlar, daha önce sık sık yaptıkları gibi, olaydan sorumlu kamu görevlilerini koruma ve kollamaktan vazgeçmelidir."

Baro Başkanı Elçi, olayda doğrudan silah kullananlar, silah kullanma talimatını veren ve sorumluluğu bulunan tüm görevliler hakkında etkili bir idari soruşturma da yürütülmesi ve derhal görevlerinden uzaklaştırılmaları gerektiğini söyledi. Elçi, "Yetkililer, bu olayda da 'olay yargıya intikal etmiştir, idari soruşturma için de müfettiş görevlendirilmiştir' gibi toplumu oyalamak ve konuyu zamana yayarak unutturma yoluna gitmemelidir" dedi.

"ÇÖZÜM SÜRECİ AKAMETE UĞRAMAMALIDIR"

Tahir Elçi, çok önemli ve hassas bir dönemden geçtiklerini, Kürt sorununun çözümü çabalarının yoğunlaştığı, silahların sustuğu, silahlı güçlerin sınır dışına çekilme sürecinde olduğu, öte yandan Akil İnsanlar oluşumunun önerilerinin tartışılmaya başlandığı ve barışçıl çözüm umutlarının güçlendiği bir sırada böyle acı ve üzücü bir olayın meydana gelmesinin dikkat çekici olduğunu söyledi.

Tahir Elçi, "Barış ve çözüm süreci, ne olursa olsun akamete uğramamalı, görüşme ve diyalog sürdürülmelidir" dedi.

HABERE YORUM KAT