1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karakol önüne terk edilen bomba yüklü kamyonet imha edildi
Karakol önüne terk edilen bomba yüklü kamyonet imha edildi

Karakol önüne terk edilen bomba yüklü kamyonet imha edildi

Bismil ilçesi kırsal alanındaki Sinan Jandarma Karakolu’na yakın yerde PKK mensuplarınca terk edilen bomba yüklü kamyon, zırhlı araçlarla götürüldüğü boş tarlada kontrollü olarak infilak ettirildi.

A+A-

Edinilen bilgiye göre, dün gece 23.00 sıralarında Diyarbakır yönünden Batman iline ilerleyen ve üzerinde iki farklı plaka bulunan kamyonet, Sinan Jandarma Karakolu önüne terk edildi. Karakol girişindeki asker ve geçici köy korucularınca, kamyonetin farlarını açık bırakarak yol kenarında bulunan mısır tarlalarına kaçan PKK’lılara ateş açtı.
 
Karanlıkta izini kaybettiren PKK’lıların yakalanması için bölgede operasyon başlatılırken, bomba yüklü kamyonet nedeniyle Batman-Diyarbakır karayolu çift yönlü trafiğe kapatıldı. Kamyonetin patlama olasılığına bağlı olarak etki alanında bulunan herkes güveli bölgelere alındı. Ön kısmında 06 E 3413, arkasında da 21 BJ 064 plakası bulunan kamyonetin çevresinde gerekli güvenlik önlemleri alındı. Plakaları sahte olduğu değerlendirilen kamyonet, zırhlı araçlar eşliğinde boş bir tarlaya götürüldü. Detaylı inceleme yapılan kamyonet, daha sonra kontrollü olarak imha edildi. Olayla ile ilgili soruşturma sürüyor.
 
KAMYONA 5 TON PATLAYICI YÜKLEMİŞLER
 
Diyarbakır Valiliği, Bismil ilçesi kırsal alanındaki Sinan Jandarma Karakolu’na yakın yerde terk edilen, götürüldüğü boş tarlada kontrollü olarak infilak ettirilen kamyon ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şöyle dendi:
 
“Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığınca; Diyarbakır ili genelinde BTÖ mensuplarının Bombalı Araç saldırılarının önlenmesi maksadıyla yol emniyet ve kontrol faaliyetleri (Askeri Birlikler ve GKK kontrol noktaları tarafından) aralıksız olarak devam etmektedir.

Alınan bu tedbirler çerçevesinde;  22 Temmuz 2016 saat 23.00 sıralarında Bismil/Sinan J. Krk. K. lığınca GKK unsurları ile birlikte icra edilen yol emniyet görevi esnasında bomba yüklü olduğu değerlendirilen şüpheli araç karayolu üzerinde durdurulmaya çalışılmış ancak dur ihtarına uymaması üzerine havaya ateş açılarak durdurulmuş ve aracı kullanan BTÖ mensubu olduğu değerlendirilen şahıs, aracı karayolu üzerinde bırakarak gecenin karanlığından faydalanıp yol kenarındaki mısır tarlasına doğru kaçarak gözden kaybolmuştur.

Patlayıcı madde yüklü araçta yapılan incelemede;  aracın kasasında parça tesirini artırmak için metal profil içerisine yerleştirilmiş uzaktan komutalı ve zaman ayarlı düzenek ile desteklenmiş (5) ton (amonyum nitrat ve şeker karışımı) patlayıcı madde düzeneği tespit edilmiştir. Bombalı araç karayoluna zarar vermemek, vatandaşların ulaşımına engel olmamak amacıyla Patlayıcı Madde İmha Timi tarafından emniyetli bir şekilde yerinden alınarak boş bir arazide patlatılarak imha edilmiş, patlama sonrası herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.

Olay ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından çok yönlü soruşturma devam etmekte olup aracı bırakıp kaçan BTÖ mensubunun yakalanması için operasyon başlatılmıştır. Bölgemizde yaşayan vatandaşların ve kamu personelinin emniyetini sağlamak amacıyla teröristle mücadele kapsamında yürütülen çalışmalara artan bir azim ve kararlılıkla devam edilecektir”

(Abdulsamet Karaş)

HABERE YORUM KAT