1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karadenizli Doktor Sur için eylemde
Karadenizli Doktor Sur için eylemde

Karadenizli Doktor Sur için eylemde

Suruç katliamı ile Ankara katliamında yaralı olarak kurtulan Karadenizli Doktor Ayten İnan, Diyarbakır Sur'da devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek amacıyla Şeyh Sait Meydanı'nda (Dağkapı) polis bariyerleri önünde oturma eylemi yaptı.

A+A-

 “Sur'a girmek anneleri, çocukları tedavi etmek istiyorum. Halkın yanında olmak ve hekimlik görevimi yerine getirmek istiyorum” diyen İnan bir an önce yasağın kaldırılmasını istiyor.


Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz'da düzenlenen bombalı saldırıda yaralı olarak kurtulan Karadenizli Doktor Ayten İnan, Diyarbakır'ın Sur ilçesinde devam eden sokağa çıkma yasağını protesto etmek için Seyh Sait Meydanı'nda (Dağkapı) oturma eylemi yaptı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen kentleri gezerek halkın yanında olmaya çalışan Doktor İnan, geçtiğimiz günlerde Nusaybin'de yaptığı eylemin ardından Diyarbakır'a gelerek Sur için eylem başlattı. Polis bariyerleri önünde barış içerikli pankart ve dövizlerle oturan İnan'a Diyarbakırlılar büyük ilgi göstererek, eyleminden dolayı teşekkür etti. Yurttaşlar sık sık İnan'a çay su vs ihtiyaçlarını karşılamak için adeta seferber oldu.
 
'Bu zulüm bir an önce son bulsun'


Sur'un kapılarının bir an önce açılması gerektiğini söyleyen İnan, "Sur halkı kardeşlerine ve annelerine kavuşsun. Kimse ölmesin. Barış ve huzurlu bir ortamda kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bu zulüm bir an önce son bulsun" dedi. İnan şunları belirtti:


 “İstanbul Kartal Nergiz Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışıyorum. İnsan hakları savunucusuyum. Kürdistan'da gönüllü hekimlik yapıyorum. Suruç katliamında kulak zarlarım patladı. Ankara katliamında aynı zar yırtıldı. Bütün bu katliamların etrafında dönen tek şey görüyorum, yaşam hakkı ihlalleri. Bugün Sur'da insan hakları ihlalleri devam ediyor. Bir halka teşhir uygulanıyor, soykırım yapılıyor. Türkiye halklarını, bütün siyasi partileri yaşamdan yana direnç göstermeye çağırıyorum. Ben hekimim yaşatmaya ant içtim. Fiili olarak hekimlik yapmam engelleniyor”
 
“Halka hizmet edip çocukları anneleri yaşatmak istiyorum”


 “Bugün bu barikatlar yaşatmak için geldiğim Diyarbakır'da benim hekimlik yapmamı engelliyor” diyen İnan şöyle devam etti:


 “Anneleri çocukları gebeleri yaşlıları bombalarla kurşunlarla öldürüyorlar. Tarihi bir kenti insanlarıyla yok ediyorlar. Yetmedi teşhir ediyorlar. Mutlaka müzakere olmalı. Tüm barış yolları denenmeli. Ben de sadece barış istiyorum. Beni Kürt halkının sağlığı ilgilendiriyor. Bu ablukayı şiddetle kınıyorum. Kapıları açsınlar. Yeryüzü bizim evimiz, Sur benim ilçemdir. İlçeme girmek istiyorum. Halkıma hizmet edip çocukları anneleri yaşatmak istiyorum. Devlet halk için vardır. Ben bir hekim olarak bir katliam mağduru olarak inadına barış diyorum inadına insan hakları diyorum. İktidarlar geçicidir, halklar bakidir. Coğrafyalar zulümden mutlaka kurtulacaktır. Ben de zalime zulme boyun eğmeyeceğim”
 
“Müzakere siyaset devam etmelidir, barış tek talebimizdir”


Her zaman ezilen halkların yanında olacağını ve onlara hizmet edeceğini ifade eden İnan, “Tüm yoksul halka hizmet edeceğim. Benim sağlık hizmeti vermeme, Kürt halkını iyileştirmeme izin vermiyorlar. Kürt halkının ölmesini istiyorlar. Ben Karadenizli bir insan olarak bunun karşısında duruyor ve bu halkın yanında olacağım. Herkesi insan haklarına saygılı olmaya davet ediyorum. Müzakere siyaset devam etmelidir, barış tek talebimizdir. Ben burada yaşatma mücadelesi veriyorum. Nusaybin'deydim bugün buradayım. Sur'u açsınlar bu fiili katliamı sona erdirsinler, halkların yaşamasına izin versinler talepleri dinlesinler” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler