1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR TANITIM

  3. Karacadağ’da kenger zamanı
Karacadağ’da kenger zamanı

Karacadağ’da kenger zamanı

Karacadağ’da, “Etten daha lezzetli” denilen ve çayırlarda kendi kendine yetişen kengerler baharın gelmesiyle birlikte toplamaya başlandı.

A+A-

Karacadağ eteklerindeki arazilerde kenger toplayan kadınlar, hem mutfaklarına ayrı bir tat katıyor hem de bunları satarak ev bütçesine katkı sunuyor. Urfa’nın Siverek ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karacadağ'ın sert geçen kışları ardından gelen bahar ile birlikte doğada yetişen ve yenilebilen bitkilere vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Karacadağ’ın eteklerinde yetişen bitkilerin başında ise kenger (kereng) geliyor. Kengerleri toplayan köylüler, hem yemeğini yapıp besleniyor hem de bunları satarak aile bütçesine katkı sunuyor. Bölgenin olmazsa olmaz bitkilerinden biri olan kengerleri toplayan kadınlar, çocuklarına bir lezzet sunarken, evin geçimine de katkı sunuyor.
 
Kenger yaşamın parçası
 
Köylüler topladıkları kengerleri pazarlara götürerek, düşük bir fiyatta satarak geçimlerini sağlamaya çalışıyor. Yaprakları dikenli olan ve kökünden çıkarılan kengerleri toplamak, oldukça emek isteyen bir iş, baharda gürleşen yaprakların soyulması ile ortaya çıkan kök, kengerin en lezzetli tarafı. Kengerin her derde deva olduğunu söyleyen Otili Mahallesi'nden 24 yaşındaki Hatice Yıldız, kengerin tadını anlata anlata bitiremedi. Baharla birlikte Karacadağ eteklerinde kendi kendine yetişen kengerleri toplamaya çıktıklarını söyleyen Yıldız, “Evde oturmaktansa hem akşam yemeğimizi hem de harçlığımızı çıkarıyoruz. Sabah erkenden evden çıkıyorum. Hem zahmetli hem de zevkli geçiyor. Kenger neredeyse yaşantımızın bir parçası olmuş. Gelenek haline gelmiş bizde. Tadı da çok hoş, Mardin ve Diyarbakır'dan bile Karacadağ'a gelip kenger topluyorlar” diye konuştu.
 
“Kenger etten daha lezzetli”
 
Kengerin etten daha lezzetli olduğunu ifade eden Hatice Yıldız'ın kuzeni 26 yaşındaki Hivron Yıldız ise, “Kengerin tadı bambaşkadır. Özellikle haşlandıktan sonra yumurtayla pişirildiğinde bambaşka bir lezzet veriyor. Daha önce Karacadağ'ın her yerinde çıkan kenger, artık belli yerlerde yetişiyor. Bilinçsiz toplama, ilaçlama ve arazilerin sulanmasıyla kenger gittikçe azalmaya başladı” dedi.
 

 

(Şehmus Kızılaslan)

HABERE YORUM KAT