1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan Osb'ye Altyapı Desteği
Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan Osb'ye Altyapı Desteği

Karacadağ Kalkınma Ajansı'ndan Osb'ye Altyapı Desteği

Karacadağ Kalkınma Ajansı, son dönemde iş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği Diyarbakır Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB) altyapısına harcanmak üzere 862 bin liralık hibe sağlayacak.

A+A-

Ajanstan yapılan açıklamaya göre, 2013'te yürütülecek Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı kapsamında, Osb Yönetim Kurulu Başkan Vekili Beşir Yılmaz, Yönetim Kurulu Üyesi İrfan Türk ile Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından hibe destek sözleşmesi imzalandı.

Beşir Yılmaz imza töreninde yaptığı konuşmada, Karacadağ Kalkınma Ajansı ile gerçekleştirecekleri iki projeyle Osb'nin gelişmiş Osb'ler arasında girmeye bir adım daha yaklaşacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Elektrik altyapısını güçlendirmeye yönelik projemiz ile yatırımcılarımızın en büyük sorunlarından bir olan elektrik kesintilerine son vereceğiz. Daha kaliteli ve sürekli elektrik sağlayacağız. Kesintisiz enerjinin, kesintisiz kalkınmanın temeli olduğuna inanıyoruz. İkinci projemiz ise Osb'deki kanalizasyon ve yolların yapımına yönelik olacak. Bu kapsamda bir kilometrelik kanalizasyon altyapısı yenilenecek. 200 adet rögar kapağı değiştirilecek. 7 kilometrekare parke yol modernize edilecek. 8 adet yangın müdahale noktası oluşturulacak. Amacımız, yeni teşvik sisteminin Diyarbakır için yarattığı fırsatlardan yararlanmak için Osb'nin altyapısını hazırlamak. Bu konuda yoğun çaba gösteren ve bizlere önemli katkılar yapan Osb Yönetim Kurulu Başkanı ve valimiz sayın Mustafa Toprak'a katkılarından dolayı çok teşekkür ediyoruz."

Karakoyun ise büyük yatırımların Diyarbakır'a gelmesini sağlamak için Osb'ye destek verdiklerini söyledi.

-Toplam 1 milyon 150 bin lira kaynak-

Altyapı sorunlarını çözmeden, yeni yatırımcının gelmesinin çok zor olduğunu belirten Karakoyun, şunları kaydetti:

"Diyarbakır'da sanayi gelişiyor. Yeni teşvik sisteminde Diyarbakır'ın 6. bölgede yer almasıyla Osb'ye yatırım amacıyla yer tahsisi için yoğun bir talep var. İlimize büyük yatırımcı çekmek için mutlaka altyapı sorunlarımızı çözmemiz gerekiyor. 2013 yılında Osb ve küçük sanayi sitelerimizdeki altyapı sorunlarını çözmek için ilk kez Mali destek programlarına Sanayi Altyapısı Mali Destek Programı'nı ekledik. Ajans olarak Diyarbakır Osb'nin iki projesine 862 bin liralık hibe sağlayacağız. Osb yönetiminin katkıs

HABERE YORUM KAT