1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karacadağ kalkınma ajansı Sao Paulo belediyesi'ne ziyaret
Karacadağ kalkınma ajansı Sao Paulo belediyesi'ne ziyaret

Karacadağ kalkınma ajansı Sao Paulo belediyesi'ne ziyaret

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın Diyarbakır ve Şanlıurfa temsilcilerinden oluşan heyet Sao Paulo Belediyesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

A+A-

Sao Paulo Belediyesi Dış İlişkiler Sekreteri Vicente Carlos Y Pla Trevas ile yapılan görüşmelerde, Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından bölgenin durumu ve Karacadağ Kalkınma Ajansı hakkında tanıtım sunumu yapıldı.

Ziyaret sırasından konuşan Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Baydemir, Sao Paulo Kentinin çok inançlı, çok kültürlü bir kent olduğunu ifade ederek, “Sao Paulo bu şekliyle bölgemize benzemektedir. Ayrıca Brezilya'nın Ortadoğu'da özellikle Türkiye'de çok iyi bilinmektedir. Ziyaretimizin temel amacının, her iki bölgenin/ülkenin kalkınma deneyimleri konusunda görüş alış verişinde bulunmak ve kalkınmada özellikle iki bölge arasında köprü oluşturmaktır. Ayrıca her iki bölgenin kalkınma konusundaki deneyimlerini birleştirmektir” dedi.

Dış İlişkiler Sekreterinin bölgedeki önemli tarım projeleri ile ilgili sorusu üzerine, Ajans Genel Sekreteri Dr. İlhan Karakoyun tarafından bölgedeki tarım potansiyeli ve GAP konusunda detaylı bilgiler verildi.

GAP'ın bölge için önemine değinen Karakoyun, GAP'ın tamamlanması ile 1,8 milyon hektar alanın sulamaya açılacağını ve tarıma dayalı sanayinin gelişeceğini; bu konuda gerek ulusal ve gerekse uluslararası yatırımcılar için yeni yatırım fırsatları bulunduğunu söyledi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı'nın Diyarbakır ve Şanlıurfa temsilcilerinden oluşan heyete Sao Paulo Başkonsolosu Mehmet Özgün Arman da eşlik etti.

HABERE YORUM KAT