1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır'da toplandı
Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır'da toplandı

Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır'da toplandı

Karacadağ Kalkınma Ajansı yönetim kurulu, Mart ayında gerçekleştirilen faaliyetler ve devam eden projeler hakkında bir toplantı düzenledi.

A+A-
Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde yaptığı kalkınma faaliyetleriyle gündeme gelen Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy'un başkanlığında toplandı.
 
Toplantıya, Karacadağ Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Vali Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı E. Sabri Ertekin, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Sayar ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Abdülkadir Okay katıldı.
 
Toplantı sonrası yapılan açıklamada Düzey 2 Bölgeleri arasında sosyal etkileşimin artırılması ve sosyal sermayenin geliştirilmesi genel amacı ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Ankara Kalkınma Ajansı tarafından "Sosyal Etkileşim Programı" adı altında bir program yürütüleceği belirtilirken, Kalkınma Bakanlığı Sosyal Etkileşim Programı'nın 2015 yılında iki Ajans için toplam 100 milyon TL bütçe ile pilot uygulamayı yürürlüğe koyduğu ifade edildi.
 
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın talimatı ve Kalkınma Bakanlığı'nın yönlendirmeleri doğrultusunda hem SODES uygulamalarına rehberlik etmesi hem de sosyal kalkınma alanında geliştirilmesi planlanan destek programlarının yönlendirileceği ve hangi konulara odaklanacağı konusunda ajans tarafından TRC2 Bölgesinde 'Sosyal Yapı Analizi' çalışmalarının yürütüldüğü belirtilen açıklamada, ajans tarafından ayrıca yoğun göç alan Diyarbakır ve Şanlıurfa illerinde "Göç" kriterinden hareketle güncel durumu tespitinin yapılacağı ve “İl Düzeyinde Göç ve Göçe İlişkin Sorunlar” konulu bir araştırma yapılmasının düşünüldüğü belirtildi.
 
Toplantıda ayrıca Ajansın 2014 Yılı Bağımsız Dış Denetim Raporu, 2014 Yılı Ajans Faaliyet Raporu ve Ajans personelinin niteliğini artırmaya katkı sağlayacak olan 2015 Yılı Hizmet İçi Eğitim Programının görüşüldüğü belirtildi.
 
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT