25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya29 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,530
  %0.25
 • Dolar
  3,0791
  %-0.16
 • Euro
  3,3439
  %-0.32

Kara Sevda dizisine RTÜK'ten 'aşk' cezası geldi

Kara Sevda dizisine RTÜK'ten 'aşk' cezası geldi

15 Şubat 2016 Pazartesi 20:30

Başrollerini Burak Özçivit ile Neslihan Atagül'ün paylaştıkları Star TV'deki "Kara Sevda" adlı diziye RTÜK'ten 'aşk' cezası geldi.

Kemal (Özçivit) ile Nihan (Atagül) arasındaki yasak aşkı konu alan filmle ilgili olarak RTÜK raporunda, "Aşk ve intikam arasındaki yıkıcı sembiyozu genel ahlakın ve ailenin korunması ilkeleri aleyhinde güçlendiren, aşk yolunda örselenen benliğin öcünü almak için girilen, sonuçları itibariyle travmatik bir ilişki örneği yayınlandığı tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Ancak ceza, "genel ahlak" maddesinden değil, "kadını istismar" maddesinden geldi. Raporda, başrol kahramanı Kemal'in kız kardeşi Zeynep ile sevgilisi Nihan'ın kocası Emir arasındaki "otel odası" diyaloğuna da yer verildi. "Aşk' söz konusu olduğunda aile, özsaygı, onur vs. herhangi bir değer tanımadan girilen, dizinin belkemiğini oluşturan karmaşık ve neticeleri itibariyle travmatik ilişki ağına bir örnek teşkil etmektedir.

fft16_mf6622641.jpeg

Mezkur karakterler, her türlü toplumsal ve kişisel değeri bir tarafa bırakıp, kolaylıkla hislerinin peşinde gitmekte, arzu ettikleri sonuca ulaştıkları takdirde de herhangi bir pişmanlık veya suçluluk duygusu yaşamamaktadırlar." Bu tip dizilerin "toplumsal yaşamı mümkün kılan ahlaki kuralların ve aileyi bir arada tutan değerlerin (sadakat, sabır, sevgi, saygı gibi) aşınıp yozlaşmasına aracılık ettiği" savunuldu.

Dizinin ilgili bölümü nedeniyle star TV'ye, "Yayınlar, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden programlar içeremez" hükmü gereğince oy çokluğuyla ceza verildi.

 

fft16_mf6622640.jpeg

Haber Kaynağı :
Okunma Sayısı : 341
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com