1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe'de 184'üncü hafta
Kara Perşembe'de 184'üncü hafta

Kara Perşembe'de 184'üncü hafta

Kayapınar İlçe Belediyesi personelleri ve bazı sivil toplum örgütlerinin her hafta düzenledikleri “Kara Perşembe” eylemlerinin 184'üncüsü yapıldı.

A+A-

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları “Kara Perşembe” eyleminin184'cüsünü gerçekleştirdiler.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediyesi Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, Ergani eski belediye başkanı Nadir Bingöl, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel-İş Sendikası işyeri temsilcisi Mehmet Şah Sarıkaya, “Arkadaşlarımız dört yıldır cezaevinde hukuksuz bir şekilde tutulmaktadırlar. Bu hukuksuzluğun son bulması için önümüzdeki hafta görülecek KCK davasında arkadaşlarımızın özgürlüklerinin iade edilmesini bekliyor, bu anlamda tüm halkımızı görülecek davaya davet ediyoruz. Gelişen barış süreciyle birlikte hükümetin bu tarihi fırsatı değerlendirme adına atılması gereken demokratik adımları atmaması nedeniyle sürecin tehlikeye gireceği kaygımızı bundan önceki haftalarda dile getirmiştik. Kaygılarımızda haklılığımız ne yazık ki gerçeğe dönüşmekte.

Nevroz'da açıklanan yol haritasıyla birlikte PKK'liler geri çekilme süreci başlattı. Ancak hükümetten beklenen demokratik adımlar maalesef oyalamadan öteye gitmedi. Buradan Hükümette sesleniyoruz sürecin tıkanmaması için bir an önce demokratik adımları atın diyoruz.12 Eylül askeri darbenin yıldönümü. Binlerce insanın yaşamına mal olan 12 Eylül darbesinin üzerinden tam otuz üç yıl geçti, Failler hala aramızda kol geziyor. Darbecileri kınıyor, yaşamını yitirenleri saygıyla anıyoruz.  Mardin'de mezarlık alanlarına yönelik çirkin ve insanlık dışı saldırı karşısında sessiz kalan tüm kesimleri kınıyor, tüm dinlerde ve inançlarda mezarlıkların saygı gösterilmesi gereken yerler olduğunu hatırlatıyoruz. Son alarak Suriye'de Kürtlere yönelik derin güçler tarafından desteklenen çeteci gurupların saldırıları devam ediyor. Suriye Kürtlerinin çetelere karşı verdiği savaş; alan hâkimiyeti ötesinde onurunu ve özgürlüklerine sahip çıkma mücadelesi olarak görülmesi gerek” dedi.Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

 

 

HABERE YORUM KAT