1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminin 211'incisi
Kara Perşembe eyleminin 211'incisi

Kara Perşembe eyleminin 211'incisi

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun eski Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 211'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-

Belediye hizmet binası önünde yapılan eyleme Genel-İş, Tüm-Bel-Sen sendika yöneticileri, Barış Anneleri, belediye meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.  Eylemde açıklama yapan Genel-İş Sendikası iş yeri temsilcisi M. Şah Sarıkaya, “ Yaklaşık beş yıldır hukuksuz bir şekilde cezaevinde rehin tutulan Kürt siyasetçileri, belediye başkanları, aydınlar, gazeteciler ile insan hakları savunucuları yasalar değişmesine rağmen cezaevinde tutuklu bulunmaktadırlar.

KCK Bağlar davasına bakan yeni mahkeme heyetinin “ böyle dosyayla bunların tutuklu kalmasının hukuken yeri yoktur “ açıklamasıyla tüm tutukluları tahliye etmesi kararının KCK ana davasına bakan mahkeme heyetine emsal olması çağrısında bulunuyoruz.

AKP Kürtlerin kendi kendini yönetmesinin önüne geçmek için birçok seçim bölgesinde hukuksuzluğa başvurdu. Özel savaşta uzman özel bir valiyi Urfa'da belediye başkanı yaptı. Ceylanpınar'da ise eski bir JİTEM mensubunu göreve getirdi. AKP hükümetinin bu uygulamaları savaş politikalarını yeniden yaşama geçirme çabası olarak görüyor ve gelecek açısından kaygılarımızı artırmakta.  30 Mart seçimlerinde tüm baskı ve seçim hilelerine rağmen halkın iradesiyle seçilen tüm eş başkanlarımızı ve meclis üyelerimizi kutluyoruz. 

Son alarak Rojava halkının onurlu direnişinin yanında olması gereken Güney Kürdistan yönetiminin sınırda hendek kazması Türkiye'nin sınıra utanç duvarı örmesi arasında fark yoktur. Güney Kürdistan yönetimine buradan sesleniyoruz. Bu uygulamalarınız tarihe kara bir leke olarak not düşecektir “ dedi. Beş dakikalık oturma eylemiyse sona ermesi sonrası çalışanlar iş yerlerinde grev kararı alan TEDAŞ işçilerine destek olmak için yürüyüşle grev alanı gittiler.

HABERE YORUM KAT