1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminin 176 ıncısı gerçekleşti
Kara Perşembe eyleminin 176 ıncısı gerçekleşti

Kara Perşembe eyleminin 176 ıncısı gerçekleşti

Kara Perşembe oturma eylemde konuşan BDP Kayapınar ilçe başkanı Davut Kesen, Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalan'ın sağlık sorunlar için bağımsız heyetininin imralıya gitme taleplerinin karşılamaması bizleri endişelendiriyor. dedi.

A+A-

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Kürt siyasetçileri için yaptıkları  'Kara Perşembe' eyleminin 176'ısını gerçekleştirdiler. Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, belediye çalışanları katıldı.

Eylemde açıklama yapan BDP İlçe Başkanı Davut Kesen ''176 haftadır her hafta kesintisiz olarak sürdürdüğümüz karaperşembe oturma eyleminde seçilen ve yaklaşık dört yıldır cezaevinde tutuklu bulunan Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ile birlikte binlerce Kürt siyasetçiler hala cezaevlerinde tutulmakta, Mahkemeler, KCK adı altında yargılananlara görülmemiş cezalara çarptırılmaktadırlar. Hükümet bir yandan çözüm sürecinden bahsederken bir yandan da mahkemeler sanki bir süreç yokmuş gibi tutuklu Kürt siyasetçilerine cezalar yağdırmakta. Bizlerde hükümete sesleniyoruz. Bu ne perhiz ne lahana.'' dedi.

Kesen, Kürt halk önderinin sağlık durumuna dikkat çekerek '' Kürt halk önderi sayın Abdullah Öcalanın sağlık sorunlar için bağımsız heyetininin imralıya gitme  taleplerinin karşılamaması bizleri endişelendiriyor. Bu samimiyetsizliğin ortadan kaldırılması için Adalet bakanlığının bağımsız doktor heyetinin adaya ditmesinin koşullarını yaratması gerekiyor.''dedi.

Diğer yandan, Rojavada yaşanan çatışmalara dikkat çeken BDP İlçe Başkanı Kesen ''Son günlerde Serêkanîyê ve Afrîn kentleri başta olmak üzere Rojava'da (Suriye) PYD Güçleri ile sivillere dönük saldırılar bizleri derinden kaygılandırmaktadır. El-Nusra Cephesi'ne bağlı çetelerden oluşan saldırganların Türkiye hükümeti tarafından da destekleniyor oluşu, endişelerimizi daha da arttırmaktadır. El-Nusra gibi suç örgütleri gerçekleştirilen her operasyon sadece Rojava'daki Kürtlerin değil, dünyada yaşan her kürdün tepkisini çekmektedir.

Buradan AKP Hükümeti'ne sesleniyoruz. Rojava'daki çetelerden desteğinizi çekin. Enerjinizi daha çok Devam eden demokratik çözüm sürece harcayın. Aksi durumda güvensiz ortam derinleşir, provokasyonlara zemin hazırlamış olursunuz.''şeklinde konuştu.Kesen 'Rojava halkı yalnız değilsiniz, her şeyimiz ile yanınızdayız' sloganıyla bu akşam iftardan sonra park ormanda yapılacak olan rojava'yla dayanışma şölenine tüm halkımızı davet ediyoruz'. dedi.Eylem 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

HABERE YORUM KAT