1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 220'inci hafta
Kara Perşembe eyleminde 220'inci hafta

Kara Perşembe eyleminde 220'inci hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun eski Belediye Başkanları Zülküf Karatekin ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 220'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-

Belediye hizmet binası önünde yapılan eyleme Kayapınar Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Aydın, Fatma Arşimet, Barış Anneleri, Tüm-Bel-Sen, Genel-İş sendika yöneticileri meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Tüm-Bel-Sen İş yeri temsilcisi Mehmet Duman, “ Cezaevinde bulunan Hatip Dicle, Zülküf Karatekin ve Kürt siyasetçileri için yaptığımız 'Kara Perşembe' eyleminin 220'incisini gerçekleştiriyoruz. Beş yılı aşkındır Kürt siyasetçiler cezaevlerinde rehin olarak tutulmaktalar.

Arkadaşlarımızın cezaevinde haksız bir şekilde tutulmaları hukuksuzluğunun biran önce sona erdirilmesi çağrımızı bir kez daha yetkililere duyuruyoruz. Lice'de barışın devamı ve yeni ölümlerin olmaması için karakol yapımını protesto etmek isteyen halkın üzerine açılan ateş sonucu iki yurttaşımızın yaşamanı yitirdi.

Ortada açık bir infaz varken, hükümet, muhalefet ve yandaş medya üç maymunu oynarken, bayrak olayı etrafında başlatılan ırkçı ve şoven dalga bu ölümlerin üzerine kapatamayacaktır. Kürt tarafının barışa şans adına attığı tüm olumlu adımlara rağmen hükümetin sürecin hassasiyetine uygun adımlar atmaması, aksine süreci sekteye uğratacak girişimleri gelecekte daha büyük acıların yaşanacağı kaygılarımızı artırmakta.

IŞID çetesi Suriye'de Kürtlere karşı sivil katliamlar ve insanlık dışı saldırılar yaparken, sessiz kalan Türkiye ve KDP yönetimi bu gün el birliğiyle güçlendirilen IŞID çetesi tehlikesiyle karşı karşıya.

1 milyonluk Irak ordusunun birkaç saat dayanamadığı IŞİD çetesiyle Suriye Kürtleri bir yılı aşkındır savaşmakta. Kürtlerin ortak çıkarı ve kazanımlarının korumalarının tek yolu birlikteliktir. Bu anlamıyla daha fazla geç kalınmadan bu birlikteliğin sağlanması gerekir “ şeklinde konuştu. Açıklama beş dakikalık oturma eylemiyle son buldu.

 

HABERE YORUM KAT