1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 207'inci hafta
Kara Perşembe eyleminde 207'inci hafta

Kara Perşembe eyleminde 207'inci hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 207'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, İhsan Avcı, Barış Anneleri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

8 Mart dolaysıyla açıklamayı kadın çalışanlar adına yerel kadın kıyafetle Pınar Öner tarafından yapıydı. Öner açıklamasında,” Binlerce Kürt siyasetçi doğanın uyanışı baharı cezaevlerinde hukuksuz bir şekilde tutuldukları için görmeyecekler. Bu arkadaşlarımız hükümetin pareler yapının ele geçirdiği söylemlerini dile getirdiği emniyet ve yargı kararıyla cezaevinde beş yılı aşkındın rehin tutuluyorlar.

AKP hükümeti sesleniyoruz. Kürtlerle müzakere ederken, cezaevlerinde Kürt siyasetçileri tutmanız sürece yaklaşımınızdaki samimiyetinizin göstergesidir. Sürece olumsuz yaklaşımınız ülkeye daha büyük felaketler getireceğini geçmişe bakarak görebilirsiniz. Aynı şekilde cezaevlerinde hasta tutsakların sorununun çözümü konusundaki hükümetin ve yetkililerin sessizliği yaşanabilecek ölümlerle sürecin olumsuz yönde etkileyeceği kaygısının görmeleri çağrısında bulunuyoruz.

Ergenekon tutukluları hasta olmaları nedeniyle tahliye edilirken, Kürt hasta tutsakları sorunu görmezlikten gelinmesi kabul edilemez. Hevsel bahçelerinde doğa katliamı karşısında halkımızın göstermiş olduğu direniş selamlıyoruz. Hiç kimse Kürt coğrafyası kişisel çıkar ve peşkeş edilmesine izin vermeyiz. Seçim çalışmasını engellemelere rağmen sürdüren HDP ve BDP üye ve bürolarına yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor. Ancak tüm baskı ve saldırılara rağmen halkımız boşa çıkartacak göçte ve kararlılıktadır “ şeklinde konuştu.

Önder açıklamasının sonunda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlar,8 Mart günü Diyarbakır'da İstasyon Meydanında yapılacak kadın mitingini katılım çağrısı yaptı. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.



 

HABERE YORUM KAT