1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 204'üncü hafta
Kara Perşembe eyleminde 204'üncü hafta

Kara Perşembe eyleminde 204'üncü hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 204'üncüsünü gerçekleştirdiler.

A+A-
Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, Biçimli, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Ergani eski belediye başkanı Nadir Bingöl, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.  
 
Eylemde açıklama yapan Genel-İş Sendikası işyeri temsilcisi Mehmet Şah Sarıkaya, “ Seçim sürecinin yaşandığı bu günlerde halkın büyük desteğiyle seçilen başta belediye başkanımız olmak üzere binlerce Kürt siyasetçi beş yılı aşkındır cezaevinde tutuluyor. Bu tutuklamaların hukuksuz olduğu ve bu arkadaşlarımızı yargılayan mahkemelerin adil olmadığı tartışmalarına rağmen cezaevinde tutulmaları söz konusu Kürtler olunca uygulamaların hukuki değil, siyasi olduğunu gösteriyor. Cezaevlerinde yaşamları devlet güvencesinde olan birçok hasta tutuklunun sağlık sorunu ölüm eşiğine gelmiş durumda.
 
Kamuoyunun ve ailelerin çağrılarına rağmen hükümetin sessizliği kaygıları artırıyor. Cezaevlerinde yaşanabilecek ölümlerin çözüm sürecini olumsuz etkileyeceğin gerçeğini duyarlı kesimlerin ve hükümetin görmesi gerek. Rojava'da halkımızın büyük bedeller ödeyerek elde ettikleri kazanımlara karşı Türk devletinin tahammülsüzlüğü devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bomba yüklü bir araçla yakalanan kişilerin Türkiye üzerinden bölgeye geçtikleri belgelerle ortaya çıktı. Hükümet bir taraftan Kürt tarafıyla müzakere ederken, bir taraftan çetelere destek vermesi sürecin geleceği yönündeki kaygıları artırıyor. Son alarak 15 Şubat'ta Diyarbakır Batıkent meydanında yapılacak 15 Şubat mitingine tüm halkımızı katılım göstermesi çağrısında bulunuyoruz.  “ şeklinde konuştu. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi. 
 

HABERE YORUM KAT