1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 203'üncü hafta
Kara Perşembe eyleminde 203'üncü hafta

Kara Perşembe eyleminde 203'üncü hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 203'üncüsünü gerçekleştirdiler.

A+A-
Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Hanım Biçimli, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Barış Anneleri, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.  
 
Eylemde açıklama yapan Genel-İş Sendikası işyeri temsilcisi Mehmet Şah Sarıkaya, “ Binlerce Kürt siyasetçi beş yılı aşkındır cezaevlerinde rehin olarak tutuluyor. Büyük klasörlerle hazırlanan ancak içinde kayda değer hiçbir suçlamanın olmadığı iddianamelerle yargılanan bu arkadaşlarımız tarafsızlıkları tescillenen mahkemelerde yargılanmalarına biran önce son verilmelidir. Yolsuzluk operasyonları sonrası yargı ve polis içinde paralel devlet yapılaşmanın olduğu yönünde hükümet haftalardır kıyameti koparıyor.  Ancak hükümet beş yılı aşkındır tutuklu olan bu arkadaşlarımızın şikâyet ettiği polislerin hazırladıkları tutanaklar ve mahkemelerde yargılandığı gerçeğini neden görmüyor. Cezaevlerinde hasta tutsakların sorunu ölümlerin yaşanabileceği kritik hale gelmesine rağmen soruna çözüm bulunmaması kaygılarımızı artırıyor. Yaşanabilecek ölümler çözüm sürecini olumsuz etkileyeceği gerçeğinin artık görülmesi gerek. Diyarbakır'da AKP'li olan kişilerin silahlı ve sopalı saldırısı sonucu iki partili arkadaşımızın yaralanması olayını nefretle kınıyoruz. Van, Lice ve son olarak Diyarbakır'da yaşanan barış sürecini sabote etmeye dönük yaklaşımlardır. Şunun da iyi bilinmesi gerek bu saldırılar Kürt halkının kazanımlarını hazmedemeyen güçlerin son çırpınışlarıdır “şeklinde konuştu. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi. 
 

HABERE YORUM KAT