1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 202'inci hafta
Kara Perşembe eyleminde 202'inci hafta

Kara Perşembe eyleminde 202'inci hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 202'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcısı Aynur Yılmaz, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, belediye eş başkan adayları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimet, Anneleri, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.  

Eylemde açıklama yapan Belediye eş başkan adayları Mehmet Ali Aydın, “Türkiye'de değişmeyen tek gerçek devletin demokrasi ve özgürlüklere olan tahammülsüzlüğüdür. Bu anlayış yıllardır Kürt halkına karşı ölümler, asimilasyon ve tutuklamalarla devam ediyor. AKP hükümeti anti-demokratik uygulamaların Türkiye'de son bulduğunu her fırsatta dile getiriyorlar. Ancak binlerce Kürt şuanda cezaevlerinde, Kürt dili üzerindeki baskılar ve geçmiş politikalar aynen devam ediyor.

Belediye Başkanımız Zülküf Karatekin'ın başta olmak üzere binlerce Kürt siyasetçi cezaevlerinde rehin tutuluyor. Aynı şekilde cezaevlerindeki hasta tutsakların serbest bırakılmaması ve yaşanabilecek ölümler sürece sekte uğratacaktır. Bu uygulamalara maruz kalan Kürtler gerçeği çok iyi biliyor. Ancak Kürt halkı haklı mücadelesiyle tüm bu imha politikalarına rağmen onuruyla direniyor. Bu direnişin öncüsü ve barışa bir şans verilmesi için büyük çaba içinde olan Sayın Öcalan'dır. Rojava halkının direnişini selamlıyoruz. Tüm uluslar arası ve Türkiye'nin çetelere verdiği desteğe rağmen onurlu direnişlerini sürdürüyorlar “ şeklinde konuştu. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi. 

HABERE YORUM KAT