1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 200'üncü hafta
Kara Perşembe eyleminde 200'üncü hafta

Kara Perşembe eyleminde 200'üncü hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin 200'üncüsünü gerçekleştirdiler.

A+A-
Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Büyükşehir Belediyesi Eş Belediye Başkan Adayı Fırat Anlı, Kayapınar Belediyesi Eş Belediye Başkan Adayları Mehmet Ali Aydın ve Fatma Arşimet, Barış Anneleri, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.  
 
Eylemde açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Eş Belediye Başkan Adayı Fırat Anlı “ Siyasi soykırım operasyonları sonrası bu anti-demokratik uygulamayı protesto etmek içen iki yüz haftadır buradan hükümete ve kamuoyuna sesleniyoruz. Kürtler üzerinde beş yıldır uyguladığınız siyasi soykırım operasyonlara son verin. Bu yöntemler Kürt sorunun çözümüne katkı sunmadığı gerçeğini görün artık. Onura ve özgürlüğü için bedel vermiş Kürt halkı, bundan sonrada bedel vermeye hazır. Baskı, ölüm ve tutuklamalarla bu sorun çözülmeyeceği anlaşılmalıdır. Sorunun çözümü için Kürt tarafının başlattığı süreç kişisel çıkarlar için heba edilmesi gerek. Bu anlamda cezaevlerinde bulunun arkadaşlarımızın biran önce serbest bırakılmaları çağrısını yeniden yapıyoruz “ dedi.
 
Arkadaşlarımız rehin tutuluyor
 
BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt ise yaptığı konuşmada, Belediye başkanları, milletvekilleri, gazeteciler ve yüzlerce Kürt beş yılı aşkındır cezaevinde tutuluyorlar.  Daha doğrusu rehin tutuluyor. Gelişen barış sürecinde hükümet samimiyet göstergesi olarak arkadaşlarımızı biran önce serbest bırakmaları istiyoruz. Bu arada görülen KCK davasında tutuklu arkadaşlarımızın mahkemeyi protesto kararlarını destekliyoruz “ şeklinde konuştu. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi. 
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT