1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 195'inci hafta
Kara Perşembe eyleminde 195'inci hafta

Kara Perşembe eyleminde 195'inci hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin195'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-
Belediye hizmet binası önünde kar altında yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, başkan yardımcıları Aynur Yılmaz, İhsan Avcı, BDP İlçe Başkanı Davut Kesen, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, 78'liler Vakfı yöneticileri, Ergani eski belediye başkanı Nadir Bingöl, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.
 
Eylemde açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici,” Beş yıl önce başlatılan soykırım operasyonlarıyla Kürtlerin iradesine, Kürlerin temsilcilerine yönelik baskı ve tutuklamalar sonucu aralarında milletvekili, belediye başkanı, avukat, öğrenci, kadın ve siyasetçilerin olduğu yüzlerce kişi halen cezaevlerinde tutulmakta. Kürtlerin tarihinde böyle kara günler egemenler tarafından yaratılmak istenmiştir. Ancak hiçbir zaman halklar haklı mücadelelerinden vazgeçmemiş, karanlık günleri aydınlığa çevirmiştir.
 
Anayasa Mahkemesi uzun tutukluluk süresi konusunda devleti uygulaması konusunda suçlu bulmuştur. Bu anlamda bu kararla milletvekilinin tahliye edilmesini olumlu buluyoruz. Ancak yargının aynı kararı diğer vekiller için vermesini bekliyoruz. İktidara ve devlete buradan bir kere daha çağrıda bulunuyoruz. Kürt halkının gerçek muhatabıyla diyalog ve müzakere süreci başlatmışsanız bunun gereği alan pratik adımları atmak sürece katkı sunacaktır “ şeklinde konuştu. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.
 
 
 
 

HABERE YORUM KAT