1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara Perşembe eyleminde 194'üncü hafta
Kara Perşembe eyleminde 194'üncü hafta

Kara Perşembe eyleminde 194'üncü hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları 'Kara Perşembe' eyleminin194'üncüsünü gerçekleştirdiler.

A+A-

Kayapınar Belediyesi çalışanları cezaevinde tutuklu bulunun Belediye Başkanları Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için yaptıkları  'Kara Perşembe' eyleminin194'üncüsünü gerçekleştirdiler.

Belediye hizmet binası önünde yapılan açıklamaya Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcısı İhsan Avcı, Kürt siyasetçi Fırat Anlı, BDP İlçe yöneticileri, Genel-İş, Tüm-Bel-Sen yöneticileri, barış anneleri meclis üyeleri ve çalışanlar katıldı.

Eylemde açıklama yapan Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube Yöneticisi Tahsin Yaraşır,
“ Kürt siyasetçileri ve seçilmiş arkadaşlarımız dört yılı aşkındır cezaevlerinde rehin olarak tutuluyorlar. Bu arkadaşlarımızın yargılandıkları mahkemelerin siyasi davrandığı ve yargılamaların hukuki olmadığı kamuoyu tarafından çok iyi bilinmektedir. Buna son örnek polis tarafından katledilen Ethem Sarısülük davasında mahkeme heyetinin mahkeme salonunda horlayarak uyuması. Hukuku katleden yargının uyuyan üyelerine ve hükümete sesleniyoruz. Bir insanın katledişinin iddianamesi okunurken, bu size annenizin okuduğu ninni gibimi geldi. 

Nusaybin'de örülen utanç duvarından sonra Roboski'de sınır hattına tel örgü örülmeye başlandı. Hükümete buradan sesleniyoruz. Utanç duvarları için gösterdiğiniz hassasiyeti sınar hatlarında yaşanan can kayıpların sorumlularını ortaya çıkarmak için gösteriniz. Buradan cezaevlerinde yaşanan baskı ve hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek istiyoruz.  Ölümcül hasta tutsakların tahliyesi konusunda hükümetin duyarsızlığı barış adına gelişen süreci sekteye uğratacak kaygımızı artıyor. Cezaevlerinde ölümlerin yaşanması sürece zarar verecektir.

Hükümet ile cemaat arasında son günlerdeki tartışmaların nedenini dershanelerin kapatılması olarak görmüyor, iktidar ve iktidarın nimetleri özerindeki rant kavgası olarak görüyoruz.  Aynı şekilde askeri operasyonların sürdürülmesi, yeni karakolların yapımı, başta Diyarbakır olmak üzere gözaltı ve tutuklamaların artması, Kürt coğrafyasındaki doğanın tahribini getirecek projelerin artması sürecin tıkanması kaygımızı artırdığı belirtmek isteriz “ dedi. Eylem beş dakikalık oturma eylemiyle sone erdi.
 

HABERE YORUM KAT