1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kara Perşembe' eyleminde 145'inci hafta
'Kara Perşembe' eyleminde 145'inci hafta

'Kara Perşembe' eyleminde 145'inci hafta

Kayapınar Belediyesi çalışanları, tutuklu Belediye Başkanı Zülküf Karatekin, Başkan Yardımcısı Sabahattin Dinç ve Kürt siyasetçileri için her hafta yaptıkları "Kara Perşembe" eyleminin 145'incisini gerçekleştirdiler.

A+A-

Cezaevlerindeki açlık grevleri nedeniyle son üç haftadır Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne taşıyan "Kara Perşembe" protesto eylemi, açlık grevlerinin son bulmasıyla yeniden belediye hizmet binası önünde yapıldı.

Eyleme Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcıları Servet Yılmaz, İhsan Avcı,78'ler Derneği Başkanı Gani Alkan, İHD Bölge Temsilcisi Şevket Akdemir, Tüm-Bel-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Medeni Alpkaya, KESK'li kadınlar, Genel-İş Yönetime, Barış Anneleri, belediye çalışanları ve İtalya'dan gelen yabancı heyeti katıldı.

Eylemde konuşan KESK Kadın Dönem Sözcüsü Fatma Gülçiçek, "Açlık grevlerinin Sayın Öcalan'ın çağrısıyla sone ermesi sonrası oluşan olumlu hava Kürt sorunun çözümü konusunda değerlendirilmesi gerek. Cezaevlerinde binlerce tutuklu bulunmakta ve bu durum sorunun çözümsüzlüğünü derinleştiriyor. Hiçbir hukuksal dayanağı olmayan suçlamalarla bu arkadaşlarımız cezaevinde tutuklu olduğu için 'Kara Perşembe' eylemleri yapıyoruz. Bu 'Kara Perşembe'leri artık yaşamak istemiyoruz" dedi.

Daha sonra söz alan "Verso Il Kürdistan" gurubu üyesi İtalyan heyet adına açıklama yapan Antonio Olıvıeri de cezaevlerende açlık grevcilerine destek olmak amacıyla Diyarbakır'a geldiklerini belirterek, "Bugün de tutuktu Belediye Başkanı Zülküf Karatekin ve tüm tutsaklar bu eyleme geldik. İnsanlar cezaevcine konulduğu gibi bölgede büyük bir acık cezaevini haline gelmiştir"şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından "Kara Perşembe" protestosu 5 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.