1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kara bulutlar Sur’un üzerine kapladı
Kara bulutlar Sur’un üzerine kapladı

Kara bulutlar Sur’un üzerine kapladı

Diyarbakır Sur'da 54 gündür ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, çatışmalar; hendek ve barikatlarının yoğun olarak bulunduğu Hasırlı Mahallesi Yenikapı Sokak ve bölgesinde şiddetlendi.

A+A-

Sabah saatlerinden itibaren yoğun top atışları yapılırken, saldırıların hemen ardından 2 şiddetli patlama yaşandı. Gün boyu patlama ve silah seslerinin eksik olmadığı ilçeden dumanlar yükseliyor. Yükselen dumanlar Sur’un üzerini de kapladı.


Diyarbakır Sur'da sokağa çıkma yasağı 54'üncü gününe girerken, sabah saatlerinde başlayan saldırılar şiddetlenerek devam ediyor. Yoğun top atışlarının sürdüğü Sur'dan sabah saatlerinden itibaren yoğun patlama ve silah sesleri yükseliyor.  

 

Top atışları ile saldırıların devam ettiği sırada yaşanan 2 şiddetli patlamada ölen ya da yaralananların olup olmadığı konusunda bilgi edinilemedi. Gün boyu patlama ve silah seslerinin eksik olmadığı ilçeden dumanlar yükseliyor. Yükselen dumanlar Sur’un üzerini de kapladı.
 
15 ilçenin 6’sında yasak sürüyor


Tarihi ilçenin 15 mahallesinden 6'sı olan Cevatpaşa, Fatihpaşa, Dabanoğlu, Hasırlı, Cemal Yılmaz, Savaş mahalleleri ile Gazi Caddesi'nde, 2 Aralık Çarşamba günü sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. 10 gün önce Gazi Caddesi'ndeki yasak kaldırılmış diğer bölgelerde ise devam ediyordu.  

 

Alınan bilgiye göre, YDG-H mensuplarının merkez olarak kullandıkları Dört Ayaklı Minare sokağı ve bölgesinde çatışmalar yaşanmaya başladı. Geçen hafta bu sokağa yakın bölge olan Dabanoğlu ve Sur İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün arkasındaki bölgelerde yoğun çatışmalar yaşanmıştı. Bugün çatışmaların yoğunlaştığı sokak ise örgütün ilçedeki ilk hendek ve barikat kurduğu yer olarak biliniyor.
 
Tarihi Kiliseler Büyük Zarar Görebilir


Bölgede yaşanan çatışmalardan kısmen zarar gördüğü bilinen Diyarbakır Surp Giragos Ermeni Kilisesi’nin daha da zarar görebileceği belirtiliyor. Çatışmaların yaşandığı bölgede yakılan Kurşunlu Camii’nin arka bölgesine denk gelen kilise, geçtiğimiz yıllarda restore edilmiş ve Avrupa’nın kültürel miras alanında en prestijli ödülü olan Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülü’ne layık görülmüştü.
 
Saraykapılılar: 3 gündür suyumuz yok
Bu arada, Sur ilçesinde çatışmaların olmadığı bölge olan Saraykapı’daki vatandaşların sularının 3 gündür kesik olduğu öğrenildi.

 

Vatandaşlar, “Çatışmalar bu bölgede yaşanmıyor ama suyumuz kesik. Yetkililer bu sorunu derhal çözmeli” diyor. Bir vatandaş ise DİSKİ’yi aradığını ve sorunun çözüleceğinin belirtildiğini ancak şu ana kadar sorunun devam ettiğini anlattı.
 
Vatandaşlar çatışmaların bitmesi için dua ediyor


İlçede, sabah saatlerinden itibaren telefon şebekelerinin de kesildiği belirtildi. Çatışma bölgelerinden seken mermiler, roketler de ilçeye komşu olan Yenişehir ilçesine de zaman zaman yaralanmalara hatta ölümlere sebebiyet veriyor. Bu nedenle Yenişehir ilçesindeki hareketliliğin azaldığı görülüyor.

 

Çatışma, bomba, silah seslerini duyan vatandaşlar oldukları yerlerde ellerini kaldırarak, çatışmaların ölüm ve tank top seslerinin biran önce sona ermesi için dua ettikleri de dikkati çekiyor.

HABERE YORUM KAT