1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kar üstünde minimal kurgu sergisi
Kar üstünde minimal kurgu sergisi

Kar üstünde minimal kurgu sergisi

Dicle Üniversitesi Güzel Sanatlar Uzmanı Fatma Altın tarafından "Minimal Kurgu" adlı enstalasyon çalışması düzenlendi.

A+A-

Dicle Üniversitesi Kongre merkezi önünde, kar üzerinde gerçekleştirilen etkinliğe Eğitim Fak. Dekanı Prof. Dr. Sait Yücel, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Behçet Oral'in yanı sıra öğrenci, öğretim Elemanı ve İsviçre'nin St.Galen Üniversitesi'nden misafir olarak gelen, Uteschmidt-Diarra, Dr.Richard Kronig ve Hasan Sinemillioğlu da katıldı.

Enstalâsyon çalışması hakkında bilgi veren Fatma Altın, " Dış mekân çalışması olarak, kar yüzeyinin tuval mantığıyla kullanılıp, üç boyutlu malzemelerden oluşan objelerin gücünden faydalanıldığını, aynı malzeme ve biçimlerin farklı kompozisyonlarla izleyicilerin beğenisine sunulduğunu" ifade etti.

Altın sözlerini şöyle sürdürdü, "Çalışmamda mevsimi ana unsur olarak kullandığımı ifade etmek isterim. Doğayla ilişkili sanat anlayışını kullanarak karla, biçim, renk, boyut, çizgi, leke ve yüzey ilişkisini harmanlamaya çalıştım. Yüzey mantığını farklı malzemelerle üç boyutlu nesne durumuna dönüştürmeyi amaç edindim. Resim yüzeyindeki anlayışı bir anlamda üç boyuta dönüştürerek yapısal yaklaşımla minimal bir durumu bütünleştirmeyi hedefledim. Tuval yüzeyinde gerçekleştirdiğim yüzeysel minimal etkiyi doğayla ilişkilendirerek üç boyutlu nesne durumuna dönüştürüp görsel bir algı oluşturmaya çalıştım. Oluşturmaya çalıştığım bu görsel algıyı dairesel bir alan kullanarak aynı zamanda kubbe olgusunu vurgulamak istedim. Üç boyutlu nesnelerimi kaligrafinin çizgi gücünü kullanarak boyutlandırılmış nesne konumuna getirmeye çalıştım. Kullandığım uzun sütunlarda da varlık duygusuna gönderme yapmak istedim" dedi.

Altın son olarak, "Etkinlik çerçevesinde kubbe olgusunu temsil eden dairesel alan içerisinde meşk eden semazenlere yer vermedeki amacım, kültürel bir değeri, doğa ilişkili sanat anlayışını bütünleştirerek vurgu yapmaktı. Genel anlamda Minimal kurgu çalışmamın, çağdaş sanatın yönelimlerinden biri olduğunu ifade edebilirim" şeklinde konuştu.

 

 

(M.Sait Adiyaman-İLKHA)