Kar felç etti!

Kar felç etti!

Sibirya üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde kar ve soğuk hava yaşamı felç etti.

A+A-

Sibirya soğukları Doğu Anadolu Bölgesinde yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Nehir, göl, ırmak, derelerlerle birlikte çeşmeler ve camilerin şadırvanları da buz tutarken, Diyarbakır'da etkili olan kar yağışı hayatı adeta felç etti. Bir çok köy ile ulaşım sağlanılmazken, akşam saatlerinde itibaren bazı bölgelere elektrik verilemedi.
 
DİYARBAKIR KARA TESLİM
 
Kentte sabah saatlerinde etkisini artıran kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. Yağış nedeniyle bazı yerlerde trafikte aksamalar yaşanıyor. Bazı vatandaşların güç anlar yaşamasına neden olan kar yağışı, kentte sürüyor. Çocuklar ise cadde ve sokaklarda kar yağışının keyfiyi yaşadı.
 
DONDURUCU SOĞUKLAR             
 
Diyarbakır Meydan Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, etkili olacak kar yağışının akşam saatlerinde karla karışık yağmura dönüşeceğini bildirdi. Kentte en yüksek sıcaklığın 0 derece ölçüldüğünü anlatan yetkililer, ''Bu gece sıcaklığın eksi 2 derece olması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde yağışların, karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor'' şeklinde konuştu.
 
BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi.
 
BÖLGEDE HAVA DURUMU
 
DOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren güney ve batısı ile zamanla bölge genelinin aralıklı kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere, bölge genelinde buzlanma ve don olayı ile sabah saatlerinde yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı zamanla çok bulutlu, batısı ile zamanla bölge genelinin yağmur ve karla karışık yağmur, yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeydoğusunda buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.
 
KAR VE SİS ETKİSİ
 

Bu arada, Siirt ve Şanlıurfa'da yoğun sis nedeniyle uçak seferleri iptal edildi.
Siirt Havaalanı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, kentte etkili olan sis nedeniyle Bora Jet'in Ankara-Siirt uçak seferi karşılıklı yapılamadı. Yetkililer, sisli hava dolayısıyla Bora Jet'in Ankara-Siirt, Siirt-Ankara uçuş seferlerinin iptal edildiğini belirtti. Uçak seferlerinin iptal edilmesi nedeniyle Siirt'teki yolcular çevre illerden gerçekleştirilecek uçak seferlerine yönlendirildi.
 
ŞANLIURFA GAP HAVAALANI
 
Öte yandan, GAP Havaalanı çevresinde etkili sis dolayısıyla Türk Hava Yolları'nın (THY), İstanbul-Şanlıurfa ve Ankara-Şanlıurfa seferleri karşılıklı yapılamadı. Bu arada, THY'nin Ankara'dan 09.49'da havalanan uçağı, sis nedeniyle Şanlıurfa'ya inemediği için Gaziantep'e yönlendirildi.
 
MUŞ KARA TESLİM OLDU
 
Muş'ta etkili olmaya başlayan kar yağışı dolayısı ile karla mücadele ekipleri İstasyon ve Cumhuriyet Caddelerinde tuzlama çalışması başlattı. Hava sıcaklığının sıfırın altında olmasından dolayı Yağan kar buzlanmaya neden olurken, araç sürücüleri zaman zaman zor anlar yaşadılar. Trafik ekiplerinin durumu belediyeye bildirmesi ile birlikte belediye ekipleri ana caddelerde tuzlama çalışması başlattı.
 
Belediye Başkanı Necmettin Dede ise ekiplerin çalışmalarını yerinde inceleyerek, karla mücadele için hazır beklediklerini söyledi. Başkan Dede, "Kar yaklaşık olarak 1 saat önce yağmaya başladı. Ancak hava sıcaklığı düşük olduğu için hemen buzlanma yaptı. Biz de bunun için yollarımızı tuzlayıp vatandaşlarımızın rahat etmesini sağlayacağı" dedi. Karayolları 113. Şube Şefi Sulhattin Ömeroğlu da Muş-Erzurum, Muş Kulp ve Muş-Bingöl güzergahlarında herhangi bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, her ihtimale karşı ekiplerin bölgelerde hazır bekletildiğini sözlerine ekledi.
 
BİTLİSTE SİS VE KAR ETKİLİ

 
Bitlis'te öğleden sonra başlayan kar yağışı etkisini artırarak devam ediyor. Yoğun kar yağışı nedeniyle birçok araç güçlükle ilerlerken, yola zincirsiz çıkan bazı araçlarda yolda kaldı. Kar kalınlığı kent merkezinde yaklaşık 30 santime ulaştı. Fırtına şeklinde devam eden kar yağışı sebebiyle birçok köy yolu da ulaşıma kapandı. Karayolları ve belediye ekipleri ise kar yağışından dolayı kapanan yolları açma çalışması başlattı. Bitlis'te kar yağışına her zaman olduğu gibi yine en çok sevinen çocuklar oldu. Kar yağışının hafta sonuna denk gelmesi nedeniyle tatil yapan çocuklar kendilerini dışarı attı ve saatlerde kar topu oynayarak gönüllerince eğlendi.

Etiketler :