1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kapıların açılması bekleniyor
Kapıların açılması bekleniyor

Kapıların açılması bekleniyor

Kürtlerin yaşadığı birçok yerde Rojava için gönderilen yardımların yetersiz kalması üzerine bölgede tekrar yardım kampanyası başlatıldı.

A+A-

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu öncülüğünde başlatılan kampanya çerçevesinde toplanan yardımların Rojava'ya ulaştırılması için sınır kapılarının açılması gerekiyor.

Rojava'daki Kürtler için çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan yardım kampanyaları sınırlı şekilde sürüyor. Toplanan yardımlar ise, sınır kapılarının kapalı olmasından dolayı Rojava halkına ulaştırılamıyor. Son günlerde artan çatışmalarla birlikte Rojava'da yaşanan gıda ve tıbbi ilaç ihtiyacı giderek büyüyor. Daha önce birçok sivil toplum örgütü öncülüğünde yapılan kampanyaların yetersiz kalması nedeniyle Rojava halkı için toplanan yardımlar sonuç vermedi.

Rojava halkına yardımların ulaşmamasından kaynaklı birçok sağlık sorununu da beraberinde getirdi. Bulaşıcı hastalık alarmının dahi verildiği Rojava için kampanyalar da yetersiz kaldı. Geçtiğimiz günlerde KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Merkez Yönetim Kurulu, Rojava'daki çatışmalar ve yaşanan sağlık sorunları ile ilgili hazırladığı Suriye Kürt Bölgesi Sağlık Raporu'nda, salgın hastalıkların kapıda olduğu ve ilaç yetersizliği yaşandığı uyarısında bulunmuştu.

'Türkiye genelinde kampanya başlattık'

Rojava'da kapanan ilaç depoları ve fabrikalar nedeniyle ilaç yetersizliğinin giderilmesi için yardım kampanyalarında oluşturulan listelerin başında ilaçlar geliyor. Bu konuda tüm sınır kapılarının derhal açılmasını talep eden KESK Diyarbakır Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mehmet Karaaslan, yetkililerin harekete geçmesini istedi. Rojava'ya yardım için 20 gündür Diyarbakır başta olmak üzere bölge ve Türkiye genelinde kampanya başlattıklarını söyleyen Karaaslan, KESK'e bağlı tüm bileşenlerin ve KESK'lilerin çalıştıkları kamu binalarında Rojava'ya yardım kampanyası çerçevesinde duyarlılık oluşturduklarını belirtti.

'Yardımları ulaştıracağız'

Kampanyanın başarıya ulaşması için Rojava sınır kapılarının açılması gerektiğini dile getiren Karaaslan, “Şu ana kadar sınır kapıların açılmaması durumunda kampanyamızın fiili anlamda kabulünün yansıtılmadığını görüyoruz. Ama biz işyerlerimizde maddi ve manevi anlamda bunu sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Karaaslan, sınır kapıların açılmaması durumunda dahi toplanacak yardımların Rojava'ya ulaştırmaya çalışacaklarını sözlerine ekledi.

'Her türlü yardım alınır'

Karaaslan, Rojava'da başlayan bulaşıcı hastalıklarla ilgili olarak ilaç kampanyası da başlattıklarını ifade ederek, tıbbi ilaç ve çocuk maması başta olmak üzere her türlü yardımı toplayacaklarını kaydetti. Karaaslan, şunları söyledi: “İlaç konusu her zaman bizim için önceliklidir ve şu anda herhangi bir hastalık durumunda sağlık alanındaki komisyonlarımız ve buna yönelik DTK ile ortaklaşa yaptığımız bir sağlık komisyonumuz var. Oradaki ihtiyaca göre belirliyoruz yardımlarımızı. Bunlara ek olarak gıda ve temel ihtiyaç maddeleri de yardımlarımız içinde var.”

HABERE YORUM KAT