1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kapatma davasında son viraj alındı
Kapatma davasında son viraj alındı

Kapatma davasında son viraj alındı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, raportörün raporunun üyelere ulaştığını söyleyerek, basına bulundu. İşte Kılıç'ın raporla ilgili verdiği ayrıntılar:

A+A-

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, AK Parti hakkında açılan kapatma davasında raportörün raporunu hazırladığı belirterek, raporu üyelere dağıttığını bildirdi.

Kılıç, Anayasa Mahkemesinden ayrılırken gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Raportör Osman Can'ın, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili raporunu hazırladığını bildiren Kılıç, raporların bağlayıcı olmadığını, üyelerin çalışmalarını hızlandırıcı ve onlara yardım edici nitelikte belgeler olduğunu söyledi.

Kılıç, şunları kaydetti:

''O nedenle, arkadaşlarımız, üyelerimiz gerek Başsavcılığın, gerekse siyasi partinin savunmalarını yaptıktan sonra bu konudaki çalışmalarına derhal başladılar ve şu ana kadar çalışmalarını sürdürüyorlar.

Bu aşamada raportörümüzün raporu gelmiş durumdadır. Üyelerimize dağıttım. Bir kısım arkadaşımız burada olmadığı için dağıtamadık ama yarın sanıyorum onları da tamamlayacağız. Rapor şu anda arkadaşlarımıza ulaşmış durumda. Arkadaşlarımızın çalışma temposu ve biçimi önümüzdeki süreci tayin edecektir. Bu süreç içinde arkadaşlarla konuşacağız, uygun olan zamanda gündemi verip, müzakerelere gececeğiz.''

Anayasa Mahkemesi üyelerinin bundan sonra ''gündem ne zamandı, rapor nasıldı, rapor ne şekilde yazıldı'' şeklinde basın mensupları tarafından rahatsız edilmemesini isteyen Kılıç, ''Lütfen mahkemeyi rahat bırakın ve bu süreci sağlıklı bir şekilde tamamlayalım'' dedi.

Kılıç, bir gazetecinin, ''gündem belirlenirken üyelerin de görüşünü alıp almayacağının'' sorması üzerine, ''Arkadaşlarımızla görüşeceğiz. Onlarla gerekli istişareyi yaptıktan sonra, uygun olan zamana gündemi vereceğim'' dedi.

Haşim Kılıç, ''Yüksek Askeri Şura toplantısının sonucu beklenecek mi?'' sorusuna da, ''Onlar bizi ilgilendirmiyor. Biz kendi programımıza, çalışma hızımıza göre kendi gündemimizi kendimiz belirleyeceğiz'' yanıtını verdi.

(haber7)