1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kapatılan okullar süreci tehlikeye sokar'
'Kapatılan okullar süreci tehlikeye sokar'

'Kapatılan okullar süreci tehlikeye sokar'

Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, Kürtçe eğitim veren okulların kapatılmasına ilişkin olarak AKP Hükümeti'nin anadilde eğitim hakkını yok saymasının kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, bu tür yasaklamaların Kürt sorunun barışçıl-demokratik yollarl

A+A-
Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi, milyonlarca Kürdü ilgilendiren ve yüzyıla yakın süredir inkar edilen Kürtçe anadilde eğitim hakkına ilişkin eski yasal düzenlemelerin gerekçe gösterilerek, polis ve şiddet araçlarının devreye sokulmasının makul bir davranış olmadığını söyledi.
 
80 yıldır yasaklanmış bir dilin mensupları olan Kürt halkının kendi imkanları doğrultusunda çocuklarına anadillerinde eğitim vermek için açtıkları okulların kapatılma yoluna gidilmesini doğru bulmadıklarını belirten Elçi, bunun sosyal gerçekliğe aykırı olduğunu kaydetti.
 
Elçi, Kürt sorunun demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmeye çalışıldığı bu süreçte böylesi yöntemlerin asla kabul edilemeyeceğini vurguladı.
 
ANAYASAL DÜZENLEME ŞART
 
Ülkelerindeki iç savaştan dolayı Kuzey Kürdistan ve Türkiye'ye sığınan Suriyeli çocuklar için Suriye'deki eğitim müfredatına uygun okullar açılırken, apartmanlarda yada çeşitli yerlerde gayri resmi bir şekilde Kuran Kursu verilirken, Kürtçe eğitim veren okulların şiddet yöntemleri ile kapatılmak istenmesinin sosyal sorunların çözüm ruhuna aykırı olduğunu ifade eden Elçi, şunları söyledi: "Kürtçe okulların bu şekilde kapatılması, anayasal düzenlemenin ne kadar acil ve ertelenemez bir ihtiyaç olduğunu ortaya koydu. Bu, Anayasanın 42. maddesinde 'TC vatandaşlarına Türkçeden başka bir dil anadilleri diye okutulamaz' şeklindeki insan haklarını ciddi anlamda ihlal eden bu hükmün biran önce değişiminin ne aciliyetini de ortaya koydu."
 
BARIŞÇIL YOLLARI TEHLİKEYE SOKAR
 
Elçi, Anayasanın 42. Maddesi ve bu madde ile bağlantılı eğitim mevzuatı ile diğer yasal düzenlemelerin ivedilikle değiştirilmesi için TBMM ve AKP Hükümeti'ni göreve de çağırdı. Yeni bir anayasa hemen mümkün olmasa bile anadilde eğitime ilişkin hükmün bir an önce değişmesi gerektiğinin altını çizen Elçi, aksi halde bu uygulamaların toplumsal soruna dönüşebileceği ve Kürt sorunun barışçıl-demokratik yollarla çözümünü de tehlikeye sokabileceği uyarısında bulundu.

HABERE YORUM KAT