1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

İdrarda bulunan kalsiyum, oksalat veya ürik asit gibi maddelere olması gerekenden daha yüksek oranda rastlanıyorsa, bir süre sonra böbrek taşı oluşur.

A+A-

İdrarda bulunan kalsiyum, oksalat veya ürik asit gibi maddelere olması gerekenden daha yüksek oranda rastlanıyorsa, bir süre sonra böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı hastalığında ki en belirgin belirti şiddetli ağrıdır. Eğer hastalığın başlangıç evresi ise hastanın bol su içerek ve ağrı kesiciler eşliğinde böbrek taşını kendiliğinden düşürmesi beklenir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda ise hasta hastahanede tedavi altına alınarak böbrek taşını düşürmesi sağlanır. Büyük boyutt olan böbrek taşlarının müdahalesiz düşürülmesi pek mümkün olmadığından, bu durumda bulunan hastalara müdahale gerekecektir. Böbrek taşı alımının sağlanmasında kullanılan ameliyat yöntemlerinden biride kapalı böbrek taşı ameliyatıdır.

Kapalı böbrek taşı ameliyatı, böbrek taşı sorunu yaşayan ve müdahale olmadan böbrek taşını düşüremeyecek olan hastalara uygulanan, kapalı ve kesiksiz uygulanan bir böbrek ameliyatı türüdür. Kapalı böbrek taşı ameliyatında küçük bir kesi ile böbrek taşı kırılarak dışarı çıkarılır.

 

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı Uygulanışı                       

Hasta yüzüstü yatar pozisyondayken, böbrek taşı bulunan böbreğin olduğu yerden küçük bir kesi yapılır. Böbrek taşı olan böbreğe, röntgen yardımıyla katater ile bir sıvı doldurulur. Bir iğne yardımıyla böbreğe girilir ve yol genişletilir. Ameliyatı yapan doktor ameliyatı ekrandan takip eder ve yönlendirir. Ekrandan böbrek taşı görüldükten sonra lazer teli yardımıyla böbrek taşı kırılır. Parçalanan böbrek taşları tutularak dışarı çıkarılır. Röntgen cihazı yardımıyla taşlar temizlenir. Ameliyattan sonra dinlendirilen hasta, dört beş saat sonra ayağa kalkabilir. Bu ameliyat teknik bir işlem özelliği gösterdiğinden, ameliyatı yapan tüm ekibin işinde uzman olması son derece önemlidir.

Açık böbrek taşı ameliyatları ile kapalı böbrek taşı ameliyatlarının riski, eğer ameliyat genel anestezi verilerek yapılıyorsa birbirine neredeyse eşittir. Burada söz edilen risk, genel anestezi ile ilgili risktir. Ve bu risk genel anestezi uygulanan her ameliyat için geçerlidir. Kapalı böbrek taşı ameliyatlarında en çok karşımıza çıkan olumsuzluk kanama komplikasyonudur. Kan vermeyi gerektirecek kadar yoğun oluşan kanama ihtimali %1 ile %10 arasındadır.

Ayrıca tüm ameliyatlarda olduğu gibi kapalı böbrek taşı ameliyatında da enfeksiyon riski olasıdır. Bu riskin oluşmaması için, ameliyat öncesi idrarda mikrop olup olmadığı araştırılmalı, duruma göre önlem alınmalıdır. Ayrıca ameliyat sonrası gerekli antibiyotik tedavisine başlanıp enfeksiyon oluşumuna engel olunmalıdır. Çok nadir oluşabilecek risklerden biride, böbreğe giriş sırasında bağırsak veya çevre organlardan birine zarar verme ihtimalidir. Çok zayıf olan hastalarda bu ihtimal artış göstermektedir.

 

Kapalı böbrek taşı ameliyatı, küçük bir kesi ile ve kapalı olarak yapıldığından, iyileşme süreci çok hızlıdır. Ameliyattan saatler sonra çıkarılan kateterin ardından hasta hemen ayağa kalkabilir.

Hastalar kapalı böbrek taşı ameliyatı sonrası bir gün içinde ayağa kalkıp, normal hayatlarına dönebilirler. Genellikle iki ya da üç gün hastanede izlenirler. Sonda ve diren çıkarıldıktan sonra, idrar kanalında tıkanma olup olmadığı kontrol edilir. Sırttaki delikten idrar gelmesi olasıdır ve geçici bir durumdur. Takip eden günlerde yüksek olmayan ateşle berber bulantı ve kusmalar görülebilir.

HABERE YORUM KAT