1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kansere bıçak vurulursa azar
Kansere bıçak vurulursa azar

Kansere bıçak vurulursa azar

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği Op.Dr. Baran Kul,“halk arasında 'kansere bıçak vurulursa azar' düşüncesi gibi yanlış düşünceler hastayı ileriye dönük telafisi olanaksız durumlara düşürebilir' dedi.

A+A-
ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ
 
Baran Kul, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerinde  yaygın  olan 'kansere bıçak vurulmaz', 'kanser ameliyat edilirse yayılır','kansere bıçak vurulursa azar'  gibi yanlış düşünceler nedeniyle deri kanserleri ihmal edilmekte, hekimlerin tüm uyarılarına rağmen kanserlerin tedavisinden kaçınılması durumu yaşanmakta ve maalesef ki bu durum sonucunda kanser büyüyüp yayılarak tedavisi çok zor aşamalara gelmektedir. 
 
Deri kanserleri günümüzde en sık görülen kanser türüdür. Son yıllarda ozon tabakasında ki incelme ile beraber korunmasız güneş ışınlarına doğrudan maruz kalma, deri kanserlerinin görülme sıklığını Arttırmaktadır. Özellikle tarım ve hayvancılığın yaygın meslek olması sebebiyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu  bölgelerinde deri kanserleri sıklığı ortalamanın üzerindedir. Bunun yanında açık renkli ve çilli deriler,açık renkli saç ve renkli göze sahip olanlar,fazla miktarda beni bulunan insanlar,ailelerinde deri kanseri olan insanlar,güneşte yandıkları zaman derisindeki yanıkları ciddi kızarıklık ve su toplamayla seyreden insanlar,açık alanda çok fazla güneş ışınları ve rüzgara maruz kalan insanlar,daha evvel tedavi amacıyla radyasyon alan insanlar deri kanserleri açısından riskli gruptadır. Bu risk grubunda ki kişiler şüpheli gördükleri  ben ve yaralarını özellikle plastik cerrahi ya da cilt hastalıkları uzmanlarına göstermek suretiyle muayene olmalılardır.
 
Deri kanseri her ne kadar vücudun her bölgesinde ortaya çıksa da yaklaşık yüzde 80'i yüz, baş ve boyunda görülür. Bu lezyonlar genellikle yüz, burun, yanak ve göz çevresinde ve saçlı deride ortaya çıkar. Bazal hücreli kanser, insanlarda en sık görülen ve rastlanan kanserdir. Bulunduğu yerde oldukça ciddi yayılması ve etrafını işgal etmesine rağmen vücudun diğer bölgelerine yayılması çok nadirdir.Her ne kadar bazal hücreli kanser hayatı tehdit edici olmasa da tedavi edilmezse derin dokulara hatta kemiğe kadar yayılıp buralarda önemli hasara yol açabilir. Bu kanser türünün yanısıra daha az sıklıkta olup ancak daha kötü seyirli kanser türleride vardır. Malignmelanom ve SCC olarak adlandırılan bu kötü seyirli kanser türleri ihmale gelmesi durumunda kısa sürede vücuda yayılma potansiyeline sahip olması ve hayatı tehdit edici olmaları nedeniyle ciddiyet taşımaktadırlar.
 
Bazal hücreli kanser tedavisinde küretaj,kriyoterapi,radyasyon tedavisi,krem tedavileri gibi  çeşitli cerrahi dışı tedavi seçeneklerinin bulunmasına rağmen kötü huylu olmaları nediylemalignmelanom ve SCC gibi kanserlerde cerrahi tedavi, yani ameliyatla alınmaları asıl tedavidir. Bu kanser şüphesi olan hastalar toplumda ki 'kansere bıçak vurulursa azar'  gibi hurafelere kesinlikle itimat etmeden doktorunun uygun gördüğü tedaviyi zaman geçirmeden yaptırmalılardır. Unutulmamalıdır ki, kanser şüphesi olan yara ve benler tedavisiz bırakılırsa daha da büyüyerek vücuda yayılabilir ve tedavide geç kalınarak hayatı tehdit eden duruma yol açabilir'.
 
BİR AN ÖNCE TEDAVİ OLUNMALI
 
Baran Kul şöyle devam etti:
 
“Son söz olarak şunu söylemek gerekir  'kanser tedavisi yapılmaz ise azar' fikri, bilimsellikten uzak, tamamen gerçek dışı ifadedir. O nedenle vatandaşlarımızın, kesinlikle geç kalmadan tedavilerini bir an önce yaptırmaları elzemdir.”
 
Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT