1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kanserde erken teşhis önemli
Kanserde erken teşhis önemli

Kanserde erken teşhis önemli

Diyarbakır İl Sağlık Müdür Yardımcısı Cevat Talay, kanserde erken teşhisin önemli olduğunu söyledi.

A+A-

Talay yaptığı açıklamada, kanserin, doku ve hücrelerin anormal bir şekilde büyümesi ve çoğalmasıyla seyreden bir hastalık olduğunu belirterek, hastalığın erken teşhis edilip tedavi edilmemesi durumunda hastalığın, vücudun bütün bölümlerine yayılıp ölümcül sonuçlar doğurabildiğini belirtti.
 
KANSERDE ERKEN TEŞHİS
 
Kanser teşhis süresinin çok önemli olduğunu vurgulayan Talay, şöyle konuştu: "Kanserin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte çevresel etkenlerin de kanserin oluşumuna yüksek oranda etkilediği bilinmektedir. Kanser oluşumunda özellikle de kötü beslenme, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneş ışığına maruz kalma, bazı enfeksiyon hastalıkları ve radyasyona maruz kalma gibi etkenler yakalanma oranını artırabilir. Kanserin erken belirtilerini, bulgularını kanser tarama programlarına katılarak, stresle başa çıkabilirsek kanseri de yenebileceğiz. Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi'nde (KETEM) vatandaşlarımızın kanser konusunda eğitim yoluyla bilinçlenme, korunma, önleme ve kanserin erken dönemde tanısı için toplum tabanlı kanser taramaları yaparak hizmet vermektedir."

KORUNMANIN YOLLARI

Kanserden korunmanın mümkün olduğunu kaydeden Talay, "Özellikle alkol, tütün ve tütün mamullerinin kullanılmaması, sağlıklı ve düzenli beslenme ile fiziksel aktivitenin yaşam felsefesi haline gelmesi gerekiyor. Kanserden değil, geç kalmaktan korkmalıyız. Kanserde erken teşhis önemli" diye konuştu

HABERE YORUM KAT