1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kanser Haftası Etkinliği yapıldı
Kanser Haftası Etkinliği yapıldı

Kanser Haftası Etkinliği yapıldı

Diyarbakır İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından “Kanser de Erken Tehsiş ve Taramanın Önemi” konulu panel düzenlendi.

A+A-

 

KANSER HAFTASI
 
Dicle Üniversitesi Konferans salonunda organize edilen konferansa katılımın yüksek olması dikkat çekerken, açış konuşmasını Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr. Seyfettin Sarıbaş yaptı. Sarıbaş, Halk Sağlığı yönünden kanserin önemini ve Diyarbakır da en sık görülen kanser türleri ile ilgili istatistiki verileri aktarırken, Meme, Servisk, Kolorektal kanser taramalarının önemine değindi. Sarıbaş, kısa adı KETEM olan Kanser Erken Teşhis, Tarama Eğitim Merkezi hakkında da bilgi verdi.
 
Dicle Üniversitesi Tıp Fatültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında görevli Yard. Doç .Dr. Mehmet Ali Kaplan ise sunumunda şöyle dedi: "Kanserden korunma ve Erken Teşhis" konulu sunumunda ; "Toplumda mevcut kanaatin aksine; kanser erken teşhis edildiğinde, iyileşme şansı yüksek olan bir hastalıktır. Kanser den korunmak için nedenlerinin bilinmesi ve Kansere neden olan etkenlerden kaçınmak, yapılacak mücadele de temel ilke olmalıdır" dedi.
 
TANIMIN ÖNEMİNE VURGU
 
Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalın da görevli Yard. Doç. Dr. Yılmaz Plancı da, Kanser Epidemiyolojisi ve Kanserde Taramanın Önemi" konulu sunumun da, Meme kanseri, serviks kanseri (rahim ağzı )ve kolorektal kanserlerinin yapılacak taramalarla erken teşhiste önlenebilir bir hastalık olduğunu söyledi.
 
Buarada, Halk Sağlığı Müdürlüğünce düzenlenen "Kansersiz yaşam " konulu ödüllü kompozisyon yarışmasın da dereceye giren öğrencilere de ödül verildi.

HABERE YORUM KAT