1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kanîwar'dan Amsterdam'da def atölyesi
Kanîwar'dan Amsterdam'da def atölyesi

Kanîwar'dan Amsterdam'da def atölyesi

Aram Tigran Kent Konservatuarı eğitmenlerinden Şerko Kanîwar, Amsterdam'da faaliyet gösteren Aslan Müzik Okulu'nda eğitim alan çocuk ve yetişkinlere ders verdi.

A+A-
Aram Tigran Kent Konservatuarı eğitmenlerinden Şerko Kanîwar, Amsterdam'da faaliyet gösteren Aslan Müzik Okulu'nda eğitim alan çocuk ve yetişkinlere ders verdi.
 
Geçtiğimiz aylarda Amsterdam'daki Aslan Müzik Okulu yöneticileri ve eğitmenleri Diyarbakır'a gelerek, Aram Tigran Kent Konservatuarı'ndaki çocuklarla atölye çalışması yaptılar. Ardından kardeş okul projesi kapsamında Aram Tigran Kent Konservatuarı Eğitmeni Şerko Kanîwar, Amsterdam'a giderek çocuk ve yetişkinlere ders verdi.
 
Kanîwar; Basisschool de Wiltzangh, Westerparkschool,  Montessori, FiepWestendorp, RosaBoekdrukker, Aslan Muziekcentrum gibi okullarda 200'ü aşkın çocuk ve yetişkinlerle def atölyesi yaptı. Bir hafta süren atölye çalışmalarında Kürt müziğini ve enstrümanlarını tanıtan Kanîwar, öğrencilere Kürtçe şarkılar öğretti. Farklı kültürlerden oluşan sınıflarda öğrencilerle bir araya gelmenin kendisine çok şey kattığını ifade eden Kanîwar, çok önemli ve katkı sunan bir deneyim paylaşımı olduğunu söyledi.
 
Amsterdam Belediyesi fonuyla Batı Amsterdam'da 4-12 yaş grubu arasındaki 7 bin 500 çocuğa 82 dilde müzik eğitimi veren Aslan Müzik Okulu yönetici ve eğitmenleri Kasım ayında Diyarbakır'a geldi. Aram Tigran Kent Konservatuarı'ndaki çocuklar ve eğitmenlerle üç gün süren atölye çalışması yaptı.
 
Çocukların duygu dünyasına hitap edecek şekilde düzenlenmiş özel eğitim yöntemiyle çalışmalarını sürdüren, alanında uzman 150 eğitmen arasından seçilen 21 eğitmen çocuklara farklı metotlarda müzik eğitimi verdi. Ayrıca Aram Tigran Kent Konservatuarı eğitmen ve eğitmen adayı yetişkin öğrencilere de Kodaly metodu gibi özel müzik öğretim metotları üzerine atölye çalışması yapıldı.  Okul yöneticisi Levent Aslan, kendileri için çok önemli bir deneyim paylaşımı olan bu çalışmayı heyecan verici bulduklarını söyleyerek, “Bu sinerjinin sürekliliği için irtibatımızı devam ettireceğiz. Kağıt üzerinde kardeş okul olmayacağız” demişti.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT