1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kandiliniz Mübarek olsun
Kandiliniz Mübarek olsun

Kandiliniz Mübarek olsun

Peygamber Efendimiz'in duaların geri çevrilmeyeceğini beyan ettiği 5 geceden biri olan Regaib Kandili bu gece idrak ediliyor.Diyarinsesi. ailesi olarak bu mübarek gecenin hayırlara vesile olmasını diliyor, tüm ülkemize, kentimize ve barışa açılan bir penc

A+A-

Bereketli üç ayların ilk kandili Regaib, bu gece ihya ediliyor. Peygamber Efendimiz ' in (sas), “Şu beş gecede yapılan duâ geri çevrilmez: Regaib gecesi, Şaban ' ın 15. gecesi, cuma, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı gecesi.” hadisinde de bahsedilen Regaib, ' rağbetler ' anlamına geliyor. Sakarya Üniversitesi Din Eğitimi Uzmanı Prof. Dr. Suat Cebeci, “Müslümanlar bu geceyi ihya ederek, aslında gelecek bir yıl içerisindeki itibarını, ilgisini neye yönelteceğini de belirlemiş olur.” diyor. Gecenin dua, tövbe ve Kur ' an-ı Kerim ile bereketlendirilmesini tavsiye eden Prof. Cebeci, bu gece yapılacak ibadetlerle kişinin yenilenme fırsatı elde edeceğini kaydediyor.

Recep ayı girdiğinde Peygamber Efendimiz ' in (sas), “Allahümme bârik lenâ fi Recebe ve Şa ' ban ve bellığnâ Ramazân. (Allah ' ım! Recep ve Şaban ' ı bize mübarek kıl ve bizi Ramazan ' a ulaştır.)” duasını çokça okuduğu ifade edilir. “Recep ' in ilk cuma gecesini ihya edene, Allah kabir azabı yapmaz. Duâlarını kabul eder.” hadis-i şerifinde ifade edilen ilk cuma gecesinin Regaib Kandili olduğu belirtiliyor. Dinî eğitimi uzmanı Prof. Cebeci, “Bu geceler Müslümanlar için, kendilerini muhasebeye çekeceği, geleceğe ait dini heyecanlarını, aşk ve şevklerini geliştirecek bir fırsattır. Regaib rağbetler demektir. Kur ' an okuruz, dua ederiz ve bir yıl boyunca Allah ' la olan ilişkilerimizi hep aynı sıcaklıkta, aynı takva içerisinde olma şuuruyla canlandırırız. Bu geceyi bu şekilde değerlendirmek gerekir.” tavsiyesinde bulunuyor. Bu gecelere farklı, dinî yönden bir anlam yüklemenin doğru olmadığını söyleyen Prof. Cebeci, “Sanki şartmış gibi düşünmemek lazım ama şart olmayan o kadar güzellikler vardır ki! İnsanın dinî hayatını güzelleştiren, yenilenmesine vesile olan fırsatlardan birisi de bu gecelerdir. Her Müslüman ' ın bunu güzel bir fırsat olarak değerlendirmesi gerekir.” ifadelerini kullanıyor.

HABERE YORUM KAT