1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kandan nemalanana fırsat vermeyiz
Kandan nemalanana fırsat vermeyiz

Kandan nemalanana fırsat vermeyiz

Şahin, ''Bu bölgenin bir evladı olarak sizden tek istediğim şey gözyaşından, kandan, acıdan nemalananlara fırsat vermeyin. Onlarla mesafeyi açın, onlardan uzaklaşın'' dedi.

A+A-

Diyarbakır'da yoksullar için yapılan TOKİ konutlarının kura çekim törenine katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, evde bakım hizmeti ve engelli maaşı alan kişi sayısının Diyarbakır'da 10 bini geçtiğini belirterek, "Siz arkamızda, yanımızda olduğunuz sürece biz sizin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz. Sizden bir kardeşiniz olarak, bu bölgenin çocuğu olarak istediğim bir şey var. Gözyaşından, kandan, acıdan nemalananlara fırsat vermeyin. Onlarla mesafeyi açın, onlardan uzaklaşın" dedi.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Diyarbakır'da Aziziye ve Taleytepe Mevkisi'nde yoksullar için yaptırılan TOKİ konutlarının kura çekim törenine katıldı. Dicle Üniversitesi Spor Salonu'ndaki törene Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, Vali Mustafa Toprak ile vatandaşlar katıldı. Kura çekimine sabah erken saatlerde gelenler zaman zaman izdihama neden oldu. Yoksul vatandaşlar için yapılan bin 792 konuta 167'si engelli 5 bin 181 kişi müracaat etti.
 
TARANCI'NIN ŞİİRİNİ OKUDU

 
Bakan Fatma Şahin sözlerine, Cahit Sıtkı Tarancı'nın 'Memleket isterim' şiirini okuyarak ve Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın Diyarbakırlılara selamını ileterek başladı. Şahin, şunları söyledi: "Yola çıkarken hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedik, önce insan dedik, insanı yaşat ki devlet yaşasın dedik. Bu çıktığımız yolda dini, dili, ırkı, mezhebi, inancı ne olursa olsun eşerefi mahlukat olarak doğan insanın yaşam hakkını, barınma hakkını, eğitim hakkını, sağlık hakkını, istihdam hakkını korumamız ve onların yaşam kalitesini yükseltmemiz gerektiğine inandık.
 
POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAĞIZ'
 
Geldiğimiz günden beri yasakları kaldırmak için çok büyük mücadele gösterdik. ve bugün ana dilde savunma hakkı dediğimiz, kamu hizmetlerini kendi dilinde alabileceği bir noktaya getirdik. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde seçmeli dersin Kürtçe olabileceği bir noktaya getirdik. Ne talep ediyorsanız bizim başımızın üzerinde yeriniz var. İşte barınma hakkı talebinizin bugün toplu konutun yaptığı sosyal konutlar için buradayız. Bugün bu kurada ev çıkmayan kardeşlerimizin kaydı bizim kaydımızdır. Bakanlığa talimat veriyorum çıkmayan bütün kardeşlerimiz için toplu konut yapılacaktır. Biz 40 bin sosyal konutu planladık. 2023'te 100 bine doğru gidiyoruz. Ama Diyarbakırlı kardeşimin barınma, toplu konutla ilgili, sosyal konutla ilgili talebi daha fazlaysa pozitif ayrımcılık yapacağız. Buraya daha fazla konut yapacağız."
 
EVDE BAKIM HİZMETİ VE MAAŞ
 
Hükümetin yaptığı çalışmaları anlatan Bakan Şahin, şunda 400 bin kişinin Türkiye'de evde bakım hizmetinden yararlandığını, evde bakım hizmeti ve engelli maaşıalan kişi sayısının Diyarbakır'da 10 bini geçtiğini söyledi. Şahin, şöyle devam etti: "Bu yeterli mi? Yetmez. Tek yapacağımız şey devlet millet kaynaşması, biz sizin için, siz bizim için var olacağız. Siz arkamızda, yanımızda olduğunuz sürece, biz sizin hizmetkarınız olmaya devam edeceğiz. Sizden bir kardeşiniz olarak, bu bölgenin çocuğu olarak istediğim bir şey var. Gözyaşından, kandan, acıdan nem alanlara fırsat vermeyin. Onlarla mesafeyi açın, onlardan uzaklaşın. Sizin için çalışan, sizin için ömrünü, yaşamını, zamanını size feda eden bu ekibin arkasında sıkı sıkı durun. Biz sizin için, siz bizim için el birliğiyle hem Diyarbakır, hem ülke için gereğini yapalım diye."
 
VALİ MUSTAFA TOPRAK

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak da salondaki vatandaşların heyecan ve beklenti içerisinde olduğunu, sıkıntılı evlerden kurtulmak açısından kurada çekilecek konutlarda yer alırlarsa büyük bir minnettarlık duyacaklarını söyledi. TOKİ'ye teşekkür eden Toprak, ''Diyarbakır'da göçlerin etkisiyle sıkıntılı yıllar geçirdik. Ama hükümetimiz katkılarıyla insanlarımıza sosyal alanlarda destek veriliyor. Tüm alanlarda önemli katkılar sunuluyor'' dedi.
 
YAPILAN KONUTLARIN KURA ÇEKİMİ
 
Daha sonra Bakan Şahin ve Vali Toprak ile beraberindekiler engelli hak sahiplerini belirlemek için kura çekti. TOKİ tarafından engelli, dul ve yeşil kart sahipleri için yapılan 47 metrekarelik 1 1 ve 67 metrekarelik 2 1 864 konut için 167 engelli ve 5 bin 181 kişi başvurdu. Yoğun başvuru nedeniyle çok sayıda vatandaş, spor salonuna girmekte zorlandı. Kimi kucağında bebeğiyle kimi yanında çocuklarıyla kurada ev sahibi olmanın umudu taşıdı. Kura çekiminde bazı vatandaşlar taleplerini Bakan Şahin'e iletmek için yoğun çaba gösterdi. Bazıları korumaları aşarak Bakan Şahin'e ulaşırken, kimisi de kağıtlara yazdıkları notlarla taleplerini iletmeye çalıştı.

'SAYIN BAKANIM LAĞIMDA YAŞIYORUM'

Bakan Şahin ile görüşmek isteyen Ayten Bingöl adlı kadına korumalara engel olmak istedi. Bunun üzerine Bingöl, "Sayın bakanım lağımların arasında yaşıyorum" diyerek bağırdı. Bingöl'ünün yanına alan Bakan Şahin su ikram ederek yardım sözü verdi. Yaşlı ve engelli vatandaşlarla vedalaşarak alandan ayrılmak isteyen Bakan Şahin'in sık sık önünü kesen vatandaşlar yardım istedi.