1. HABERLER

  2. TV - DİZİ - MAGAZİN

  3. Kanaltürk, kabuk değiştiriyor
Kanaltürk, kabuk değiştiriyor

Kanaltürk, kabuk değiştiriyor

Erkek izleyicilere ve AB grubuna hitap eden kanalda, şimdilerde kadınlara yönelik programlar, filmler, müzik programları ve siyasî tartışmalar dikkat çekiyor.

A+A-

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim öncesinde yaptığı sansasyonel yayınlar ve ardından CHP'den alınan paralarla gündeme geldikten sonra Koza İpek Medya Grup'a satılan Kanaltürk, kabuk değiştiriyor. Daha önce erkek izleyicilere ve AB grubuna hitap eden kanalda, şimdilerde kadınlara yönelik programlar, filmler, müzik programları ve siyasî tartışma programları dikkat çekiyor.

FATİH KARACA: 'Medyada büyümek istiyoruz'

Koza İpek Medya Grup başkanlığına getirilen eski RTÜK Başkanı Fatih Karaca, bir yeniliği de haber veriyor: "Hedefimiz görsel ve işitsel yayıncılıkta büyümek. Şu an bir haber kanalı kurmak için harekete geçtik." Önümüzdeki günlerde kanalda pek çok yenilik gerçekleşeceğini söyleyen Karaca, ekrana gelecek programları, reytinglere neden girmediklerini, kimlerle yollarını ayırmak zorunda kaldıklarını anlattı.

Satışıyla, devriyle çok konuşulan bir kanalın başındasınız. Sürece nasıl dahil oldunuz?

Bir medya grubunun başında olmayı düşünmüyordum. Ama kendimi burada buldum. Akın İpek ailesi ile 20 yıldır tanışıyorum. Kendileri 'Koza İpek Medya Grubu' olarak büyümek istediklerini söyledi ve grubun başına da benim geçmemi istediler, kabul ettim.

Ne tür yenilikler yapıyorsunuz?

Kanalın geçmişte AB grubu izleyiciye hitap eden bir çizgisi vardı. Mevcut izleyicileri de kaybetmeden 'tüm kişiler'e de hitap eden bir kanal olmak isiyoruz. Zaten 2004'te kurulan Kanaltürk'ün bir genel kanal olma özelliği vardı. Ama bir kanalı yeniden yapılandırmaktansa, sıfırdan kurmak çok daha kolay.

Kadın izleyicilere yönelik programlarınızda bir artış oldu...

Kanaltürk'ün daha çok erkeklere hitap eden bir yayın çizgisi vardı. Sabah kuşağında yaptığımız düzenlemelerle biraz daha kadınların izleyeceği hale getiriyoruz. Bir de ekranda ilk kez yayınlanan kaliteli filmler olacak. Bu arada 'prime time'da da bazı düzenlemelere gittik. 16 Haziran itibarıyla, adeta 'mini yayın dönemi' diyeceğimiz bir döneme geçtik. Özellikle Ramazan'da çok iddialı programlar olacak. Sporda Faik Çetiner'i transfer etmiştik. Şimdi de Serhat Ulueren'in 'Telegol'ünü ekibiyle birlikte kadromuza kattık. Yeni dosyalar, Turkcell Süper Ligi görüntüleri ekranda olacak...

Kanaltürk de dizi furyasına dahil olacak mı?

Dizi konusuna temkinli yaklaşıyoruz. Milyonlarca doları bulan reklam pastasından ciddi bir pay almıyoruz. ATV, Show, Star, Kanal D gibi kanallarla şu an için mücadele etmemizin bir mantığı yok. Bir yıl boyunca AGB ölçeğinde olmayacağız. Çünkü birçok yerde vericimiz yok.

Reytinge RTÜK başkanı olduğunuz dönemlerde de tepkiliydiniz...

O, RTÜK başkanı olduğum dönemdeki tepkim. Ama şu an oyunu kurallarına göre oynamak gerekiyor. Başka da bir ölçme izleme sistemi olmadığı için bu sistemin gereklerini yerine getirmek zorundayız. RTÜK'te 9 kişilik üye karar verir. Ben de bu görevi gururla yaptım. Ancak şimdiki başkan çok şanslı. Kendisini destekleyen üye sayısı çoğunlukta.

İzleyiciyi ne gibi sürprizler bekliyor?

Öncelikli hedefimiz görsel ve işitsel yayıncılıkta büyümek. Şu an bir haber kanalı kurmayı düşünüyoruz. Farklı bir haber kanalı olacak. Kanaltürk markasını kullanmayı düşünmüyoruz. Adı da netleşmedi.

Kanaltürk, bir dönem siyasî şovlarla gündeme geldi. Bu algıyı değiştirmek zor oluyor mu?

Bu doğru. O dönemlerde bir siyasî platform halindeydi. Şimdi ise 2004 yılında ilk kurulduğu zamanki çizgisine geri döndü. Biz biraz da dış yapımlara ağırlık veriyoruz. Kabarık kadrolarla çalışmak yerine, programları dışarıya sipariş vererek maliyeti düşürüyoruz.

Değişime izleyici ne diyor?

Olumlu karşıladıklarını duyuyoruz. Kanalla gönül bağı olan eski izleyicilerin yanına yeni izleyiciler de katarak büyüme stratejisi içindeyiz. Reytingi hedefleyen bir kanalın bundan başka bir şey yapması mümkün değil... Tarafsız, Cumhuriyet'in temel niteliklerine bağlı, tüm halkı kapsayan medya olmak istiyoruz.

İşten ayrılanlar çok oldu mu?

Özellikle üst düzey yöneticilerin hepsi tekliflerimize rağmen ayrıldı. Ancak teknik kadro ağırlıklı olmak üzere pek çok arkadaş şu an bizimle yola devam ediyor.

 

'Başbakan Erdoğan'ı ve Baykal'ı Kanaltürk'e davet ediyorum...'Pazar günleri 'Gündem Siyaset'i de hazırlayıp sunan Fatih Karaca, programına davet ettiği siyasetçiler yüzünden yakın takipte. İlk programında DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i, ikincisinde BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nu ağırlamıştı. Tarafsız yayıncılık konusundaki hassasiyetinin de altını çizen Karaca, Zaman aracılığıyla, yıllardır bir araya gelmeyen Başbakan Tayyip Erdoğan ve anamuhalefet lideri Deniz Baykal'a bir çağrı yapıyor: "Gerginlikten çok çektik. Liderleri programıma davet ediyorum."

(Zaman)