1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. 'Kanalizasyon taştı bakan yok'
'Kanalizasyon taştı bakan yok'

'Kanalizasyon taştı bakan yok'

Seçimlerin sona ermesiyle belediyelerde de bir başıboşluk baş gösterdi. Şehitlik semtinde günlerdir tıkanıp sokağa akan kanalizasyon, mahallelinin başvurusuna rağmen onarılmıyor.

A+A-

Üstelik DİSKİ’nin onarım için para istediği de belirtiliyor. Vatandaş ise para konusuna itiraz ediyor. “Binanın içi olsa yaparız ama dışarıya neden para verelim” diyor.


Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesine bağlı en eski mahallelerden olan Şehitlik’te, bugünlerde ağır bir koku yayılıyor. Konunun nedeni günlerdir tıkanmış olan kanalizasyondan taşan lağım suyu. Mahalleli perişan, sağlıkları tehdit altında ve evlerde kokudan durulmuyor. Mahallenin 45’inci sokağındaki apartmanların kanalizasyonları tıkanmış.
Mahalleli sorunlarının çözümü için Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne (DİSKİ) müracaat da etmiş ama halen de sorunlarına bir çözüm bulunmuş değil. Apartmanlara ait atık sular, kanalizasyona gidiyor ama o kanal tıkanmış. Hatta tıkanmayı da bırakın kanal herhangi bir yere akmıyormuş.


Daha da ilginç olanı mahallelinin anlattığına göre kanalizasyon şebekesi yanlış yere yapılmış. Yeni şebekeye bağlanması için de para ödenmesi gerekiyormuş. Peki bu şebeke yanlış yere yapıldı ise bu binada oturanların suçu ne. Belediyelerde seçimle göreve gelinirken, eski belediyelerin yaptığı işlerden sorumlu olunmuyor mu? Bu soruları sormak için DİSK Genel Müdürünü de aradık ancak yerinde bulamadık. Kendisine not da bıraktık ama haber yayına hazırlanana kadar da bizi bilgilendirmedi.


Konuyla ilgili bilgi veren mahalleli Mehmet Kürküt, DİSKİ’nin para istemesine itiraz ettiklerini söyledi. Kürküt “DİSK bizden neden para istiyor. Binanın içi olsa tamam bizim mülkiyetimiz ve biz yaparız ama binanın dışındaki şebeke için niye bizden para istiyorlar. Paramız yok ki yaptıralım” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler