1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kanalizasyon çalışmasında kemik çıktı!
Kanalizasyon çalışmasında kemik çıktı!

Kanalizasyon çalışmasında kemik çıktı!

Diyarbakır’da DİSKİ tarafından yapılan kanalizasyon çalışmaları sırasında insan kemikleri ve Osmanlıca yazıların yer aldığı mezar taşları bulundu. Müze Müdürlüğü’nce mezar taşları ve kemikler koruma altına alındı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürlüğü’nce Atatürk Stadyumunun önünde yapılan yağmur suyu boru döşeme çalışmaları sırasında insanlara ait kemikler ve mezar taşı olduğu tahmin edilen yazıtlar bulundu. Osmanlıca yazılan taşlar ve kemikler incelenmek üzere Müze Müdürlüğü’ne teslim edildiği öğrenildi.


Eski bir mezarlık olabilir!


DİSKİ ekiplerince, dün Atatürk Stadyumun önünde yağmursuyu boru döşeme çalışması yapıldı. Kazılan alanda iş makinesine taş ve kemikler takıldı. Olay yerine gelen DİSKİ mühendisleri tarafından yapılan incelemelerde kemiklerin insanlara ait olduğu, taşların üzerinde ise Osmanlıca yazıların olduğu görüldü. Büyük bir titizlikle kazılan alanda çıkarılan taşlar ve kemikler koruma altına alınırken, olay yerine gelen polis tutanak tuttu.  

Mezar taşı olduğu öğrenilen yazıtların incelenmesi için Müze Müdürlüğü’ne ve arkeologlara haber verildi. Müze müdürlüğünden uzman ve arkeologlar tarafından DİSKİ’den alınan Mezar taşları ve kemikler, incelenmek üzere Müze’ye götürüldü. Bu arada, kazılan bölgenin eski bir mezarlık olabileceği de belirtiliyor.


Kemikler ve mezar taşları inceleniyor


Müze Müdürü Maşuk Türe, DİSKİ tarafından kendilerine haber verilmesinin ardından uzman bir ekip tarafından bulunan taş ve kemiklerin müze Müdürlüğü’ne getirildiğini ifade ederek, “Kemikler ve mezar taşları ile ilgili incelemelere başladık. İncelemelerin yanı sıra uzman bir ekibimiz görevlendirerek, kazı çalışmalarını denetlemesini sağladık. Bizim tahminlerimize göre, kazı alanında çıkan taşlar ve kemikler Osmanlı dönemine ait mezar yeri olabileceğidir. Ancak detaylı bir incelemenin ardından net bilgiler çıkacaktır ve bunu kamuoyu ile paylaşacağız” dedi..

HABERE YORUM KAT