1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kan davası barışla sonuçlandı
Kan davası barışla sonuçlandı

Kan davası barışla sonuçlandı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybettiği kavganın ardından başlayan kan davası, ilçede görevli kurum yöneticileri ile kanat önderlerinin araya girmesi sonucunda barışla noktalandı.

A+A-
Edinilen bilgiye göre, 24 Temmuz 2014 tarihinde Kulp ilçe merkezi Yenimahalle'de bulunan trafo önünde gençler arasında çıkan tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine gençlerden Umut T. (18), göğüs bölgesinden aldığı bıçak darbeleriyle hayatını kaybetmiş, olayda 8 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
 
Aradan geçen süre içresinde ilçenin kanaat önderleri aileler arasında kan davasının büyümemesi ve barış ile sonuçlanması için büyük çaba sarf ederek, her iki aile fertlerini bir araya getirdi.
 
Kulp ilçesi merkezi Yenimahalle'de bir kahvehanede yapılan barış törenine İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Binbaşı Dr. Yusuf Küçükbaşol, Kulp İlçe Emniyet Amiri Nail Şavaş, Kulp ilçesinin kanaat önderlerinden Hamit Şimşek, Fahri Aydın, Mizbah Akdeniz, Mehmet Taş, M.Zeki Sancar, Osman Dengiz, Veysel Çelik, Ömer Toprak, Hamit Kocaağa ile bir çok vatandaş katıldı. Kanaat önderlerinden Hamit Şimşek okuduğu Kur'an-ı Kerim ile başlayan törende yaptığı konuşmada, “Aziz cemaat, Allah hepimizi gerek bu dünyada, gerek ebedi olan hayati ahirette mutluluk, huzur muhabbet nasip eylesin.
 
İnşallah, barışta hayır vardır, efendilerin efendisi bir hadislerinde 'Sizin en hayırlınız, insanlara en çok faydası dokunanızdır, sizin en kötünüz ise insanlara kötülük edeninizdir' diye buyurmuştur.
 
Burada altını çizmek istediğim bir husus var, Müslüman dememiştir, insanlık demiştir, muhatap insandır, dini, ırkı, rengi ne olursa olsun, hepimiz bir birimize saygı duymak zorundayız. Bu barış sürecinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Özellikle taraflara teşekkür ediyoruz, musibetler hepimizin başına gelecektir. İnsan oğlu zayıftır, günaha meyildardır, lakin bizim ismet sıfatımız yoktur ki biz günah işlemeyelim.
 
Her an hata ve günah işleyebiliriz. Allah razı olsun bizim kanaat önderlerimizden, bizim devlet erkanlarımızdan, bizim halkımızdan, devletiyle halkıyla inşallah hep beraber birlikte hareket ederek, inşallah huzur bulacağız, hiç kimsenin hiç kimseye üstünlüğü yoktur, hiç kimsenin hiç kimseye ibadet dışında Allah'a bağlılık dışında üstünlüğü yoktur. Bunu herkes bilsin. Bir hata olmuştur, bir yanlışlık olmuştur, Allah buraya gelenlerden razı olsun. Eğer sizler barışa yanaşmasaydınız, kanaat önderlerimiz de bu barışı yapamazlardı. Onun için Allah'ım bizlere huzur nasip eylesin, fitneden bizi uzak tutsun" dedi. 
 
Barışın hayırlı olmasını dileyen İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Binbaşı Dr. Yusuf Küçükbaşol ise barışa katkı sağlayanlara teşekkür etti.
 
Küçükbaşol, "Bu barışın öncelikle Kulp'a ve ilçe halkımıza hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu barışa katı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Büyüklerimizin atalarımızın dedikleri gibi birlikte her zaman rahmet vardır, huzur vardır, ayrılıkta azap vardır, bunu hiçbir zaman unutmayalım. Zaman birlik beraberlik zamanıdır, her zaman için iyiliğin yanında olmak zorundayız. Kötülükten uzak durmak zorundayız, bu barış herkese hayırlı uğurlu olsun“ diye konuştu. 
 
Kulp İlçe Emniyet Amiri Nail Şavaş ise her zaman barıştan yana olduklarını söyledi. Savaş, "Allah birlik ve düzeninizi bozmasın, daim eylesin ve inşallah asırlar boyu bu barış devam etsin" ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından Tunç aile fertleri ile Kaya, Çetin, Altun, Toy, Gülaydın ve Ay aileleri kanaat önderlerinden Mehmet Taş'ın okuduğu salavatlarla Kur'an-ı Kerim'in altından geçerek el sıkıştı.
 
(MT-AKK-AŞ-Y)
 

HABERE YORUM KAT