1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Kan davalılar barışı seçti.
Kan davalılar barışı seçti.

Kan davalılar barışı seçti.

Diyarbakır'da kan davalı aileler 2013 yılının ilk gününde barıştılar. Barışan aileler 'Çocuklarımıza miras olarak düşman değil dost bırakmak istedik' mesajını verdi.

A+A-

Diyarbakır merkez Bağlar ilçesine bağlı Terllikaya ve Topyolu köyünde 8 yıl önce hayvan otlatan çobanlar arasında yaşanan kavgada Sinan Budak, Mustafa Koyun'u kazara öldürdü. Bunun sonucunda Çınarlılar ve Koyunlular aileleri arasında husumet baş gösterdi. Din adamları, muhtarların araya girmesiyle aileler 2013 yılının ilk gününde barışmak için el sıkıştı. Kaplan Düğün salonunda düzenlenen barış törenine Bağlar İlçe Kaymakamı Dursun Balaban, kan davalı taraflar katıldı. İlahiler ve Kuran-ı Kerim'in okunmasının ardında barış yemeği yenildi. Türkçe ve Kürtçe yapılan konuşmada barışan taraflar, 'Çocuklarımıza miras olarak düşman değil dost bırakmak istedik' mesajını verdi.

DÇınarlılar aile büyüklerinden Terllikaya Köy muhtarı Abdulaziz Kurt, “Allah'a şükürler olsun kan davası büyümeden sonuçlandı. 2013 Yılının ilk güne gelmesi bizim için mucize oldu. Bundan sonra barış içerisinde kardeşçe yaşayacağız. Bizim bu tablomuz diğer kavgalı ailelere örnek olur ”dedi.
Koyunlu aile büyüklerinden Mehmet Koyun ise, “Bundan sonra barışık olacağız. Hata hatayla telafi edilmez. Yeni yıla barışla girmenin mutluluğunu yaşıyoruz ”dedi.

ADNAN ŞİMŞEK'İN HABERİ